Rezerwy walutowe Makau

Najnowsze dane Urzędu Monetarnego Makau pokazały, że na koniec kwietnia br. rezerwy walutowe strefy wyniosły 206,7 miliardów patac (około 25,85 miliardów dolarów).

Pataca to oficjalna waluta Makau, specjalnej strefy administracyjnej Chińskiej Republiki Ludowej. 1 pataca = 100 avo. Rezerwy walutowe Makau na koniec kwietnia stanowiły 11-krotność waluty w obiegu. Efektywny indeks kursu walutowego dla patacy spadł o 0,22 punktu miesiąc do miesiąca i 6,44 punktu rok do roku.

Jeden kraj, dwa systemy

Makau, oficjalnie Specjalny Region Administracyjny (SRA) Makau, to jeden z dwóch specjalnych regionów administracyjnych Chińskiej Republiki Ludowej (drugim regionem jest Hongkong), znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Chin. Makau leży po zachodniej stronie estuarium Rzeki Perłowej, graniczy od północy z prowincją Guangdong, natomiast od południa i wschodu otoczone jest wodami Morza Południowochińskiego. Gospodarka opiera się głównie na turystyce i hazardzie, jednak prężnie rozwijają się także niektóre gałęzie przemysłu, m.in. przemysł odzieżowy, elektroniczny, zabawkarski. Makau zalicza się do najbogatszych regionów na świecie.

Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Początki kolonii sięgają XVI wieku, kiedy w Makau osiedlili się pierwsi portugalscy kupcy. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. Wspólna deklaracja chińsko-portugalska oraz Ustawa zasadnicza Makau stanowią, że jednostka administracyjna może funkcjonować z dużą autonomią co najmniej do 2049 roku, a więc do upłynięcia 50-letniego okresu od momentu przekazania.

Zgodnie z polityką „jeden kraj, dwa systemy”, rząd ChRL odpowiada za obronę terytorium Makau i sprawy zagraniczne, na terytorium SRA od 1999 roku stacjonuje garnizon Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Makau posiada natomiast odrębny system prawny, monetarny, administracyjny, gospodarczy i monetarny, prowadzi osobną politykę celną i imigracyjną, utrzymuje własną policję oraz samodzielnie wyznacza delegatów na międzynarodowe wydarzenia i do organizacji międzynarodowych.

Stolica hazardu i zabytków

Turystami, którzy tłumnie zmierzają do tego miejsca są przede wszystkim Chińczycy. Azjaci uwielbiają hazard, Chińczycy nie są pod tym względem wyjątkiem.

W Makau znajduje się 5 z 10 największych kasyn na świecie, jest ono jednocześnie jedynym miastem w Chinach, gdzie hazard jest legalny. Dochody kasyn pięciokrotnie przewyższają dochody Las Vegas.

W Makau znajduje się wiele zabytków pochodzących z czasów kolonialnych, ze względu na ich ilość i charakter, w 2005 roku historyczne centrum Makau zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Makau jest jednym z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Na 1 km2 przypada prawie 21500 osób. Dla porównania, w Warszawie jest to niecałe 3500 osób. Także tu odnotowuje się jeden z najwyższych wskaźników długowieczność, że średnią wieku ponad 84 lata.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *