Shenzhou-12 wystartował

W czwartek, 17 czerwca z kosmodromu Jiuquan w północno-zachodnich Chinach, został wystrzelony statek kosmiczny z załogą na pokładzie.

Podczas wczorajszej konferencji Ji Qiming, asystent dyrektora CMSA powiedział, że jest to pierwsza misja załogowa, zorganizowana przy budowie chińskiej stacji kosmicznej, a załoga pozostanie na orbicie przez trzy miesiące. Załogę tworzą  Nie Haisheng, Liu Boming and Tang Hongbo.

Nie, najbardziej doświadczony z całej trójki, uczestniczył w misji Shenzhou-6 w 2005 roku i misji Shenzhou-10 w 2013 roku. Dla Liu będzie to drugi lot kosmiczny, po misji Shenzhou-7 w 2008 roku, która obejmowała przełomowy spacer kosmiczny. Tang będzie nowicjuszem w kosmosie. Do zespołu chińskich astronautów dołączył w 2010 roku.

Statek kosmiczny Shenzhou-12 przeprowadzi dokowanie z głównym modułem stacji kosmicznej Tianhe i stworzy kompleks z Tianhe i statkiem towarowym Tianzhou-2. Chiny wystrzeliły Tianhe 29 kwietnia, a Tianzhou-2 29 maja.

W porównaniu z poprzednimi misjami załogowymi, główny moduł stacji kosmicznej jest po raz pierwszy wyposażony w system podtrzymywania życia, w tym podsystemy do elektrolitycznego wytwarzania tlenu, zbierania i uzdatniania kondensatu, uzdatniania moczu, usuwania dwutlenku węgla i usuwania śladowych ilości szkodliwego gazu, aby zapewnić astronautom bezpieczny pobyt na orbicie,

Lot Shenzhou 12 jest trzecią z 11 misji potrzebnych do ukończenia budowy chińskiej stacji kosmicznej, co zgodnie z planem ma nastąpić do 2022 r.

Budowa stacji Tiangong jest jednym z kilku projektów kosmicznych prowadzonych obecnie przez Chiny. Chińscy naukowcy planują też budowę – wspólnie z Rosją – stacji badawczej na Księżycu i wysłanie na niego w ciągu najbliższej dekady serii bezzałogowych misji.

Kosmodrom Jiuquan, to najstarszy chiński ośrodek rakietowy (satelitarny i balistyczny). Jego budowa rozpoczęła się w 1956, zaś otwarcie nastąpiło w 1958. Położony jest na pustyni Gobi, w północno-zachodnich Chinach, w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej. Ma 2800 km² powierzchni. Na jego terenie zakwaterowanych jest około 20 000 ludzi.

Do kosmodromu doprowadzona jest specjalna linia kolejowa łącząca ośrodek z krajową magistralą kolejową Lanzhou-Urumczi. Najbliższe lotnisko to odległy o 75 km port lotniczy Dingxin. Z ośrodkiem łączy je betonowa droga o szerokości 8 metrów.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *