Kunming rozwija wysokiej klasy inteligentną turystykę

Kunming, stolica południowo-zachodniej prowincji Yunnan w Chinach, w ostatnich latach dołożyła starań, aby promować rozwój międzynarodowego, wysokiej klasy, charakterystycznego i inteligentnego przemysłu turystycznego.

Jako jedno z miast turystycznych 2020, wybranych podczas ceremonii China National Travel Award Ceremony, która odbyła się w Pekinie w kwietniu tego roku, Kunming koncentruje się na rozwoju konkretnych branż, w tym zdrowia, kreatywności kulturalnej i turystyki inteligentnej.

Miasto przyspiesza również rozwój powstających branż turystyki kulturowej, w tym turystyki nocnej, turystyki zdrowotnej i turystyki badawczej.

Kunming jest często nazywany Miastem Wiecznej Wiosny. Tę wdzięczną nazwę zawdzięcza położeniu na wysokości 2000 m n.p.m., dzięki czemu ma łagodny klimat z lekkimi zimami i niezbyt upalnym latem.

Przedwieczna historia

Już około 30 000 lat temu na obszarze jeziora Dian istniało ludzkie życie.

Przodkowie Kunming żyli dzikim życiem, jedli surowe mięso i mieszkali w jaskiniach. Około cztery do siedmiu tysięcy lat temu w rejonie jeziora Dianc żył osiadły naród rolniczy, który zajmował się prymitywnym rolnictwem i łowiectwem, hodowlą bydła i drobiu, a także tkactwem.

Kunming zawdzięcza swoje znaczenie między innymi temu, że był bramą do znanego Południowego Jedwabnego Szlaku, który ułatwiał handel z Tybetem, Syczuanem, Birmą i Indiami.

W III wieku p.n.e. był stolicą królestwa Dian – tak samo nazywa się też jezioro, na którego brzegu leży miasto.

Słynny podróżnik Marco Polo opisał to miejsce jako miasto Szia-Czi, którego mieszkańcy zamiast pieniędzy używali morskich muszli oraz jedli surowe mięso. Stosowanie tu muszli kauri jako środka płatniczego potwierdzają zbiory tutejszego Muzeum Prowincji.

Jednymi z cenniejszych eksponatów są rzeźbione, wykonane z brązu bębny, w których przechowywano muszle.

Nowoczesność z zabytkowym tłem

Dziś nad Kunmingiem górują nowoczesne wieżowce, jednak można tu spotkać wiele arcyciekawych zabytków.

Miasto jest kolebką wielu religii, narodowości i kultur. Dominują w nim Hanowie, ale reprezentowanych jest co najmniej 25 innych grup etnicznych.

Obowiązkowym punktem odwiedzin jest świątynia Yuantong. To największa i jedna z najstarszych świątyń buddyjskich w mieście, będącym także siedzibą stowarzyszenia buddyjskiego prowincji. Stoi tam 3 metrowej wysokości, pozłacany posąg Buddy. Ogłoszona jako relikt kulturowy pod ochroną prowincji w 1998 roku, świątynia Yuantong zyskuje wysoką reputację w regionie Azji Południowo-Wschodniej i każdego roku przyciąga wielu odwiedzających.

O historii Miasta Wiecznej Wiosny opowiada Muzeum Prowincji, w którym, oprócz kolekcji brązowych bębnów sprzed 2 tys. lat, wydobytych z grobowców nad jeziorem Dian, można zobaczyć drewniane i brązowe posągi Buddy i inne figurki z różnych epok, a także wystawę prehistorii regionu.

W Muzeum Miejskim zobaczymy 7-metrowej wysokości rzeźbę z różowego piaskowca, Kolumnę Sutr z Dali, a także niezliczone posążki opiekuńczych bóstw i demonów. Uzupełnieniem wystawy jest pięć szkieletów dinozaurów znalezionych w okolicy.

Baśniowe krajobrazy

Wspaniałą kulturę, ciekawą historię i wyjątkowe zabytki Kunmingu znakomicie uzupełniają niezwykle piękne i malownicze krajobrazy.

Sosnowe lasy i ogromne ogrody kwiatowe zapierają dech, ale zachwyt budzi przede wszystkim słynny Shi Lin – Kamienny Las. Jest to jeden z cudów natury wpisanych na Listę Dziedzictwa UNESCO. Około 270 milionów lat temu teren ten znajdował się na dnie morza. Jego wody cofając się pozostawiły wapienne osady, które przez miliony lat poddawane wiatrom i deszczom, stopniowo erodowały przybierając przeróżne kształty.

Te wielometrowej wysokości wapienne kolumny o baśniowych kształtach i inne formacje skalne noszą niezwykłe nazwy. Np. Wieczny Grzyb, Nosorożec Wpatrzony w Księżyc czy Żona Oczekująca Męża. Na jednej z najwyższych skał tego zespołu znajduje się Pawilon Oglądania Szczytów – Wangfeng Ting.

Według legendy las jest milczącym świadkiem tragedii Ashimy, pięknej dziewczyny z ludu Yi, której zabroniono poślubić ukochanego. Z rozpaczy zamieniła się w kamień, który wciąż nosi jej imię. Każdego roku, na jej cześć 24 dnia szóstego miesiąca księżycowego, wielu ludzi Yi świętuje Festiwal Pochodni.

Smaki Azji

Będąc w Kunmingu koniecznie trzeba odwiedzić bazar. W wystawionych na ulicę wielkich misach można przebierać w różnorodnych przyprawach i na każdym kroku zjeść coś pysznego w ulicznych straganach. Potrawy Kunming są reprezentatywne dla kuchni Yunnan, zwanej również potrawami Dian. Dzięki wysokiej wilgotności i łagodnym temperaturom, Kunming przez cały rok zapewnia obfite owoce i warzywa dla lokalnej kuchni. Tutejsza kuchnia jest wyjątkowa także ze względu na sery, takie jak Rubing i Rushan, wytwarzane przez lud Bai.

Kunming leży na płaskowyżu Yunnan-Guizhou, z rozległym pasmem gór, równin i jezior, tworzących trójwymiarowy klimat stref tropikalnych, subtropikalnych, umiarkowanych i zimnych. Różnorodna geografia i środowisko są niezwykle korzystne dla rozwoju wielu gatunków roślin i zwierząt, a większość płodów rolnych pochodzi z upraw ekologicznych. Prowincja jest znana jako „królestwo grzybów”, „królestwo roślin” i „królestwo zwierząt”. Jest to jeden z regionów o najbogatszych zasobach dzikich grzybów jadalnych w Chinach. Istnieje ich tu ponad 250 rodzajów!

Technika gotowania jest istotnym czynnikiem smaku tutejszych potraw. Kunming to kulturowy tygiel, w którym starożytne metody gotowania 25 mniejszości etnicznych łączą się z technikami gotowania narodowości Han, co sprawia, że ​​kuchnia Yunnan jest wyjątkowo smaczna i kolorowa.

Od 1 stycznia 2019 r. Kunming wprowadził 144-godzinną (6-dniową) politykę bezwizowego tranzytu dla odwiedzających z 53 określonych państw, w tym USA, Kanady, Australii i większości krajów w Europie. To znacznie ułatwia podróż, wystarczy okazać paszport i bilet na dalszą podróż.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *