Sierpniowe święto miłości. Chińskie Walentynki

Co roku, siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego Chińczycy świętują spotkanie mitologicznych kochanków, niebiańskiej prządki Zhinü i pasterza Niulanga,

Festiwal Qixi, znany również jako Festiwal Qiqiao jest obchodzony od czasów dynastii Han. Najwcześniejsze znane odniesienie do tego słynnego mitu sięga ponad 2600 lat temu, co zostało opowiedziane w wierszu z Klasyka Poezji. Festiwal Qixi jest inspiracją dla festiwalu Tanabata w Japonii, festiwalu Chilseok w Korei i festiwalu Thất Tịch w Wietnamie.

Festiwal wywodzi się z kultu astrologii przyrodniczej.

Prządka i pasterz

Niulang był sierotą, ubogim pasterzem, a jego jedynym przyjacielem był stary wół, któremu kiedyś chłopak uratował życie. Wół w istocie był bogiem wołów, zdegradowanym za złamanie boskich przykazań.

Pewnego dnia wół nagle przemówił, mówiąc Niulangowi, że tej nocy w pobliskim jeziorze będą się kąpać wróżki, a zgodnie z zasadami, jeśli wróżka nie zdąży wrócić do nieba przed świtem, zostanie na Ziemi na zawsze. Zaciekawiony Niulang schował się wieczorem w szuwarach i czekał. Rzeczywiście, tuż po północy nad brzegiem jeziora pojawiły się piękne istoty, siedem córek Bogini i Nefrytowego Cesarza. Niulang w mgnieniu oka zakochał się w najpiękniejszej z nich, niebiańskiej prządce. Aby ją zatrzymać, schował jej szaty. Zhinü, bo tak miała na imię śliczna wróżka, tak długo szukała swoich ubrań, że nie zdążyła przed świtem wrócić do Nieba. Tym samym stała się ziemską dziewczyną o nieziemskiej urodzie. Nie miała tego za złe Niulangowi, przeciwnie, odwzajemniła jego uczucie, zakochując się bez pamięci w młodym pasterzu.

Nefrytowy Cesarz, władca Niebios, gdy dowiedział się o tym wpadł w wielki gniew. Wysłał na Ziemię swoich żołnierzy, by sprowadzili prządkę z powrotem.

Załamany Niulang nie mógł znieść rozłąki z ukochaną. Nie jadł, nie spał, całymi dniami tęskniąc za Zhinü. Widząc jego rozpacz stary wół znów się odezwał. Powiedział Niulangowi, że jest już bardzo stary i z radością odwdzięczy się za uratowanie życia, oddając je za miłość kochanków. Polecił pasterzowi, by ten go zabił, a z jego skóry zrobił magiczny latający dywan, na którym poleci do niebiańskiego królestwa i uwolni swoją Zhinü. Zrozpaczony pasterz posłuchał starego przyjaciela i dzięki temu wzbił się w przestworza. Jednak Bogini, Królowa Matka Zachodu, obrażona nieposłuszeństwem córki nie chciała pozwolić na spotkanie kochanków.

 Narysowała na niebie Srebrną Rzekę (Drogę Mleczną) i zablokowała Niulangowi drogę. Gdy już zdawało się, że poświęcenie starego wołu nic nie da, pojawiły się sroki. Ptaki, widząc wielką, czystą miłość i oddanie zakochanych, postanowiły im pomóc, Zbudowały ze swoich ciał magiczny most, po którym kochankowie pobiegli do siebie. Wielka miłość przejednała nawet zagniewanych rodziców niebiańskiej prządki, którzy pozwolili, by raz w roku, siódmego dnia siódmego miesiąca księżycowego, para mogła się spotkać i spędzić razem całą noc.

Altair i Vega

Z czasem kochankowie przemienili się w jasne gwiazdy, Vegę i Altaira, które raz w roku są widoczne na sierpniowym niebie bardzo blisko siebie. Jest też trzecia gwiazda – Deneb. To most, po którym gwiezdni kochankowie idą do siebie.

Tego dnia Chińczycy wpatrują się w niebo w poszukiwaniu Vegi i Altaira, świecących w Drodze Mlecznej. Jeśli w tym dniu pada deszcz, to znak, że rzeka wylewa, a jej rozpędzony nurt zmiata sroczy most. Deszcz to także łzy rozłąki zakochanej pary. Opierając się na legendzie o stadzie srok tworzących most, aby ponownie połączyć kochanków, para srok stała się symbolem szczęścia i wierności małżeńskiej.

Festiwal Qixi to święto ruchome. W tym roku przypadło 4 sierpnia i jak co roku było hucznie obchodzone przez mieszkańców Państwa Środka.

W tym dniu chińskie dziewczęta składają ofiary niebiańskiej prządce. Na specjalnych ołtarzykach umieszczają owoce będące darami dla wróżki, prosząc ją o mądrość i zręczność, a przede wszystkim o miłość i udane małżeństwo.

Według starej tradycji, kilka dni przed Świętem Qixi kobiety wysiewają nasiona zbóż, aby w ten sposób prosić o narodziny syna. Jest wiele tradycyjnych potraw serwowanych z okazji festiwalu, ale najsłynniejsze jest ciasteczko zwane „qiaoguo”, które występuje w różnych kształtach. „Qiaoguo” robione jest z oleju, mąki, cukru i miodu. Jada się również różnego rodzaju owoce. Wieczorem w dniu obchodów Qixi całe rodziny spotykają się w wysprzątanych na tę okazję ogródkach lub mieszkaniach, wykładają na stolikach „qiaoguo”, nasiona lotosu i orzechy wodne, rozmawiają i mile spędzają czas.


BRInfo

Komentarze do “Sierpniowe święto miłości. Chińskie Walentynki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *