Chińskie centrum finansowe w Szanghaju określiło w środę cel wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) na rok 2023 na ponad 5,5 procent, wprowadzając pakiet środków motywacyjnych, aby osiągnąć ten cel.
Podczas trwającej pierwszej sesji 16. miejskiego kongresu ludowego w Szanghaju burmistrz miasta Gong Zheng w swoim raporcie z pracy rządu jako kluczowy aspekt napędzania wzrostu wskazał konsumpcję.
„Szanghaj wzmocni fundamentalną rolę konsumpcji w rozwoju gospodarczym. Priorytet nadamy przywracaniu i rozszerzaniu konsumpcji oraz pogłębianiu rozbudowy Szanghaju w międzynarodowe centrum konsumpcji”, powiedział Gong.
Według raportu z prac rządu, aby zwiększyć konsumpcję, miasto będzie wspierać rozwój sklepów, nocnych zakupów i gospodarki transmisji na żywo.
W międzyczasie miasto planuje zbudować szereg kompleksowych obiektów handlowych, aby jeszcze bardziej uwolnić potencjał konsumpcyjny.
Zdaniem Xu Xiaolianga, współdyrektora generalnego Fosun International, który jest również prawodawcą w Szanghaju, stabilizacja wzrostu, zwiększanie popytu wewnętrznego i promowanie konsumpcji będą stanowić podstawę tegorocznego układu gospodarczego.
„Turystyka, zarówno krajowa, jak i zagraniczna, odnotuje w tym roku ogromne odbicie i szybkie ożywienie po tym, jak zoptymalizowaliśmy politykę reagowania na COVID” – powiedział Xu.
Jego zdaniem zwiększenie znaczenia Szanghaju jako prawdziwej potęgi własności intelektualnej (IP), kultywowanie większej liczby lokalnych marek o orientalnej estetyce oraz przyjęcie Metaverse i innych najnowocześniejszych technologii to skuteczne sposoby na przekształcenie Szanghaju w międzynarodowe miasto turystyczne.
„Szanghaj jest już liderem gospodarczym delty rzeki Jangcy, a Chiny drugą co do wielkości gospodarką na świecie. Jesteśmy przekonani, że Szanghaj obejmie przewodnictwo w zwiększaniu popytu krajowego i promowaniu konsumpcji w tej rundzie” — dodał Xu.
Według raportu metropolia we wschodnich Chinach jest obecnie domem dla 891 regionalnych centrali międzynarodowych korporacji i 531 zagranicznych centrów badawczo-rozwojowych.