Chiński rynek kapitałowy przyciąga inwestycje zagraniczne

Chiński rynek kapitałowy, wzmocniony przychylną polityką i działaniami zmierzającymi do otwarcia, w drugiej połowie tego roku będzie nadal przyciągał inwestycje zagraniczne, przewidują analitycy z banków inwestycyjnych i spółek papierów wartościowych.

W pierwszej połowie roku rynek kapitałowy odnotował skumulowany napływ netto funduszy, o wartości 183,32 miliarda juanów (około 25,44 miliarda dolarów amerykańskich), w porównaniu z około 71,8 miliarda juanów w tym samym okresie ubiegłego roku.

Przy optymistycznych perspektywach gospodarczych dla Chin, a także silnej atrakcyjności wynikającej ze znacznej przestrzeni wzrostu na chińskim rynku kapitałowym oraz ambicji tego kraju w zakresie dalszego otwierania rynku kapitałowego, inwestycje zagraniczne nabiorą tempa w drugiej połowie roku, uważają analitycy.

Bank inwestycyjny Goldman Sachs przewiduje, że cykliczna dynamika wzrostu gospodarczego w Chinach wzmocni się w drugiej połowie roku, a zagraniczne fundusze zwiększą swoją stawkę inwestycyjną na chińskim rynku akcji.

Przemawiając na Forum Lujiazui, które odbyło się w Szanghaju w zeszłym miesiącu, Yi Huiman, przewodniczący Chińskiej Komisji Regulacji Papierów Wartościowych (CSRC) powiedział, że Chiny będą przestrzegać fundamentalnej polityki otwarcia i niezachwianie promować „wszechstronne otwarcie” rynków, instytucji i produktów.

Fang Xinghai, wiceprzewodniczący CSRC powiedział, że Chiny będą nadal stopniowo rozszerzać otwieranie określonych odmian kontraktów futures, poszerzając zakres denominowanego w dolarach programu kwalifikowanych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych (QFII).

W ramach ostatnich środków politycznych, mających na celu dalsze otwarcie rynku kapitałowego, Chiny zezwolą zagranicznym instytucjom finansowym w kwalifikujących się strefach wolnego handlu, na świadczenie podobnych usług, jak ich chińskie odpowiedniki, poinformowała Rada Państwa.

W rzeczywistości zagraniczne instytucje stale zwiększają swoją obecność na chińskim rynku, ponieważ Chiny ograniczają dla nich limity własności w niektórych obszarach działalności, w tym w papierach wartościowych, kontraktach terminowych i funduszach. Na początku tego roku CSRC przyznał firmie zarządzającej funduszami Schroders licencję na ofertę publiczną.

Zeng Gang, zastępca dyrektora Narodowego Laboratorium Finansów i Rozwoju powiedział, że po ich wdrożeniu środki ułatwią innowacyjność biznesową i rozwój zagranicznych instytucji finansowych w Chinach.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *