Niematerialne dziedzictwo kulturowe bodźcem do rewitalizacji wsi

Ding Mingwen, mieszkaniec wioski Donggaoyu, stworzył biznes oparty na niematerialnym dziedzictwie kulturowym, co wpłynęło na rozwój wsi i poprawę warunków życia jej mieszkańców.

Wioska Donggaoyu znana jest w Chinach jako „wioska grzebieni”, z tradycją produkcji przyrządów do czesania włosów liczącą sobie ponad 300 lat. I właśnie o tę tradycję Ding Mingwen oparł swój biznes, odgrywając jednocześnie ważną rolę w zachowaniu tego niematerialnego dziedzictwa.

Przeprowadził ponad 60 szkoleń, ucząc ponad 300 osób umiejętności produkcji grzebieni. W międzyczasie założył Centrum Wystawiennicze i Sprzedaży Kultury Niematerialnej Hrabstwa Junan oraz Spółdzielnię Drewnianych Grzebień Donggaoyu. Obie instytucje służą jako platformy dla lokalnych producentów do prezentowania i sprzedaży swoich produktów, wspierania wymiany oraz ułatwiania badań i rozwoju w hrabstwie Junan i poza nim.

Mając na celu innowacje kulturowe, Ding Mingwen założył także Linyi Queqiao Crafts Co., Ltd. i rozpoczął transmisje na żywo na platformach handlu elektronicznego.

Obecnie grzebienie Donggaoyu występują w kilkunastu kategoriach. Produkcja zwiększa się wraz z rosnącą liczbą producentów, tworząc miejsca pracy dla ponad 3000 mieszkańców wsi. Roczna produkcja wynosi prawie 50 milionów sztuk, co stanowi 70 procent całości w Chinach. Grzebienie Z Donggaoyu są eksportowane do wielu krajów, w tym do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Japonii i Korei Południowej, dając silny impuls gospodarce wsi.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *