Chiny zwiększają możliwości produkcyjne

Po pomyślnym przejściu przez trudności, jakie przyniosła pandemia COVID-19, producenci w Chinach uruchamiają produkcję na najwyższych obrotach.

Najnowsze dane wykazały stałe ożywienie w chińskim sektorze produkcji, jednak w obliczu kapryśnej epidemii i skomplikowanego środowiska zewnętrznego, kraj czeka wiele wyzwań.

Xiao Yaqing, minister przemysłu i technologii informacyjnych, w wywiadzie dla Xinhua powiedział, że szanse przeważają nad wyzwaniami, a rok 2021 przyniesie podstawy do trwałego i solidnego rozwoju sektora przemysłowego Chin.

Minister pokreślił potrzebę modernizacji łańcuchów przemysłowych, bez której mogą one stanowić nieprzewidziane „wąskie gardło” w rozwoju technologicznym.

Jak zauważył Fang Xiaoxia, badacz z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, mimo iż w ostatnich latach cyfryzacja chińskiego przemysłu wytwórczego bardzo się rozwinęła, korzystanie z oprogramowania przemysłowego oraz eksploracja i wykorzystanie danych w zakładach produkcyjnych nadal jest w powijakach.

Innym ważnym sektorem jest przemysł samochodowy, który może stać się kluczowym dla modernizacji przemysłu w Chinach, zwłaszcza jeśli chodzi o pojazdy bezzałogowe i w pełni zautomatyzowane.

Zielony przemysł jest kolejnym obszarem, w którym Chiny mają nadzieję wykorzystać swoje możliwości. Aby zapewnić ekologiczny rozwój sektora motoryzacyjnego, powstał plan na lata 2021-2035, wg którego samochody o napędzie elektrycznym mają zdominować rynek.

Przekształcenie cyfrowe sektora przemysłowego uległo przyspieszeniu podczas epidemii. Lockdown spowodował gwałtowny rozwój e-commerce i przeniesienie wielu biznesów do Internetu.

Cyfrowa infrastruktura Chin również odnotowała znaczące osiągnięcia – w ubiegłym roku wybudowano w sumie 580 000 stacji bazowych 5G, a w 2021 r. do sieci ma zostać dodanych 600 000 kolejnych.

Kraj ten zapowiada przełom w zakresie przemysłowego zastosowania technologii 5G – w budowie znajduje się ponad 1 100 projektów dotyczących integracji 5G z Internetem przemysłowym, obejmujących kluczowe dziedziny, takie jak surowce, produkcja sprzętu i dóbr konsumpcyjnych.

Oprócz promowania krajowego postępu technologicznego, Chiny zachęcają również firmy zagraniczne do zaangażowania się w modernizację przemysłową.

W grudniu 2020 r. Chiny wydały katalog przemysłowy, otwierający więcej sektorów dla inwestorów zagranicznych. Nowe procedury, które wejdą w życie 27 stycznia 2021 r., zachęcają firmy z kapitałem zagranicznym do inwestowania w produkcję wysokiej klasy, taką jak sztuczna inteligencja, układy scalone i nowe technologie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *