Otwarcie Międzynarodowych Targów Inwestycyjno-Handlowych

26 kwietnia, w nadmorskim mieście Qingdao w Chinach wschodnich, rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Inwestycji i Handlu. Wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Shanghai Cooperation Organization-SCO)

Podczas ceremonii otwarcia Li Kuiwen, rzecznik i dyrektor Departamentu Statystyki i Analiz

w Generalnej Administracji Ceł Chin, zaprezentował Indeks Handlowy China – SCO Members. Statystyki pokazują, że w efekcie zacieśniających się więzi handlowych, import i eksport Chiny – SCO wzrósł z 17,14 mld USD w 2001 r. do 244,85 mld USD w 2020 r., przy średnim rocznym wzroście o 15%.

Podczas wydarzenia podpisano 20 porozumień z inwestycjami o łącznej wartości blisko 40 mld USD, w takich sektorach jak handel i logistyka, nowa energia, turystyka kulturalna i biomedycyna.

Wystawa, która potrwa trzy dni, przyciągnęła wystawców z ponad 30 krajów, prezentując towary i usługi ponad 1500 firm zarówno online, jak i offline.

Szanghajska Organizacja Współpracy, nazywana azjatyckim NATO, powstała z inicjatywy tzw. Szanghajskiej Piątki w 2001 roku. Założycielami były: Rosja, Chińska Republika Ludowa, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W 2001 roku dołączył do niej Uzbekistan, w 2017 roku Indie i Pakistan. Celem SCO jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, poprzez wielopłaszczyznową współpracę. Organizacja jest sojuszem politycznym państw, który początkowo skupiał swoje cele wokół bezpieczeństwa i stabilności w Azji Centralnej, Północnej i Wschodniej. Jednakże, z biegiem lat wyewoluował do forum, na którym państwa członkowskie rozmawiają na temat światowej równowagi we współczesnych stosunkach międzynarodowych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *