Otwarcie Międzynarodowych Targów Inwestycyjno-Handlowych

26 kwietnia, w nadmorskim mieście Qingdao w Chinach wschodnich, rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Inwestycji i Handlu. Wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Szanghajskiej Organizacji Współpracy (Shanghai Cooperation Organization-SCO)

Podczas ceremonii otwarcia Li Kuiwen, rzecznik i dyrektor Departamentu Statystyki i Analiz

w Generalnej Administracji Ceł Chin, zaprezentował Indeks Handlowy China – SCO Members. Statystyki pokazują, że w efekcie zacieśniających się więzi handlowych, import i eksport Chiny – SCO wzrósł z 17,14 mld USD w 2001 r. do 244,85 mld USD w 2020 r., przy średnim rocznym wzroście o 15%.

Podczas wydarzenia podpisano 20 porozumień z inwestycjami o łącznej wartości blisko 40 mld USD, w takich sektorach jak handel i logistyka, nowa energia, turystyka kulturalna i biomedycyna.

Wystawa, która potrwa trzy dni, przyciągnęła wystawców z ponad 30 krajów, prezentując towary i usługi ponad 1500 firm zarówno online, jak i offline.

Szanghajska Organizacja Współpracy, nazywana azjatyckim NATO, powstała z inicjatywy tzw. Szanghajskiej Piątki w 2001 roku. Założycielami były: Rosja, Chińska Republika Ludowa, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W 2001 roku dołączył do niej Uzbekistan, w 2017 roku Indie i Pakistan. Celem SCO jest umacnianie bezpieczeństwa regionalnego w Azji, poprzez wielopłaszczyznową współpracę. Organizacja jest sojuszem politycznym państw, który początkowo skupiał swoje cele wokół bezpieczeństwa i stabilności w Azji Centralnej, Północnej i Wschodniej. Jednakże, z biegiem lat wyewoluował do forum, na którym państwa członkowskie rozmawiają na temat światowej równowagi we współczesnych stosunkach międzynarodowych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *