Na całej planecie Ziemi lodowce polarne topnieją w szybkim tempie, rosnący poziom mórz powoduje erozję linii brzegowych i zatapianie wysepek Pacyfiku, coraz częściej zdarzają się pożary buszu, a wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.
Klimat zmienia się na naszych oczach, tylko wspólne działanie i determinacja narodów może spowolnić te zmiany i zminimalizować negatywne skutki działań człowieka na Ziemi.
Przywódca Chin Xi Jinping, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angola Merkel zorganizowali w piątek wirtualne spotkanie na temat zmian klimatycznych. Świadczy to o wspólnej trosce i poczuciu odpowiedzialności za stawienie czoła powszechnemu egzystencjalnemu zagrożeniu ludzkości.
Chiny i Unia Europejska są głównymi graczami na arenie światowej, połączonymi wspólnymi interesami i solidnymi podstawami do współpracy w tym zakresie. Powinny zatem być pionierami światowej zbiorowej kampanii, mającej na celu ograniczenie negatywnego wpływu globalnego ocieplenia.
Zmiany klimatyczne są obecnie głównym punktem w ogólnej współpracy Chiny-UE, chociaż prace nad nim zaczęły się stosunkowo późno w porównaniu z innymi dziedzinami, takimi jak gospodarka i handel.
Dla przypomnienia, Pekin i Bruksela zawarły partnerstwo w sprawie zmian klimatycznych już w 2005 roku. W ostatnich latach współpraca klimatyczna przyniosła znaczny postęp w takich dziedzinach jak czyste energie, technologie wychwytywania dwutlenku węgla i poprawa globalnego zarządzania. Ustanowiono również szereg mechanizmów dialogu i utrzymano komunikację na różnych poziomach.
Współpraca klimatyczna została również uwzględniona jako ważna część traktatu inwestycyjnego między Chinami a UE.
W tym roku odbędą się liczne międzynarodowe wydarzenia, dotyczące globalnej współpracy w dziedzinie klimatu: 7. Międzynarodowy Kongres Ochrony Przyrody (Marsylia), 15. Konwencja o różnorodności biologicznej (Chiny) oraz konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu w Glasgow (Wielka Brytania).
Zmiany klimatyczne są tak skomplikowanym globalnym wyzwaniem, że żaden kraj nie jest w stanie ich rozwiązać samodzielnie.
Dopóki Chiny i UE są zdeterminowane, by działać razem, zawsze mogą pozytywnie wpłynąć na ogólny dobrobyt i długoterminowe przetrwanie ludzkości na Ziemi.