Fabryka Świata

Mogące pochwalić się wysoką wydajnością, niskimi kosztami i najbardziej wszechstronnymi łańcuchami przemysłowymi, Chiny od dawna są pozycjonowane jako „fabryka świata”. Kraj zmierza teraz do kolejnego celu: rozwoju zmodernizowanego sektora produkcyjnego, który jest nie tylko ogromny, ale także solidny i inteligentny.

Najnowsze dane pokazują ten zmieniający się krajobraz. Produkcja przemysłowa zaawansowanych technologii w maju tego roku wzrosła o 17,5 proc. rok do roku i o 4,8 punktu procentowego w stosunku do kwietnia.

Produkcja urządzeń opartych na nowych technologiach, takich jak nowe pojazdy energetyczne, roboty przemysłowe i układy scalone, wzrosła odpowiednio o 166,3 procent, 50,1 procent i 37,6 procent.

Taki postęp wskazuje, że Chiny wykorzystują swoje najnowocześniejsze technologie do modernizacji sektorów o wysokiej energochłonności i zanieczyszczających środowisko oraz tworzenia nowych branż filarowych.

Osoby zaznajomione z chińskim rozwojem przemysłowym być może zauważyły, że idee takie jak „cyfryzacja”, „inteligentne fabryki” i „Internet przemysłowy” zostały zapisane w planach rozwoju Chin z określonymi celami.

Zgodnie z nimi duże chińskie firmy produkcyjne o rocznych obrotach biznesowych co najmniej 20 milionów juanów (około 3,1 miliona dolarów), wprowadzą cyfryzację do 2035 roku.

Technologia i konkurencyjność rynkowa inteligentnego sprzętu produkcyjnego i oprogramowania przemysłowego w Chinach ulegną znacznej poprawie do roku 2025.

Oczekuje się, że sektory wzmocnione technologiami pionierskimi odegrają kluczową rolę. W planie polityki tego kraju na okres 14. planu pięcioletniego (2021-2025), wartość dodana strategicznych wschodzących gałęzi przemysłu Chin, takich jak technologie biologiczne, nowe materiały i ochrona środowiska, będzie stanowić ponad 17 procent całkowitego PKB.

Do końca marca b.r. wskaźnik kontroli numerycznej kluczowych procesów w chińskich przedsiębiorstwach osiągnął 52,1 procent, a wskaźnik penetracji cyfrowych badań i rozwoju (B+R) oraz narzędzi projektowych wyniósł 73 procent. Jak wynika z danych MIIT, ponad 70 milionów urządzeń przemysłowych zostało połączonych przez przemysłowe platformy internetowe.

Z perspektywy całego kraju, silne możliwości produkcyjne umożliwiły Chińczykom realizację marzeń, takich jak eksploracja Marsa, badania głębinowe i szybkie pociągi, których nie można było sobie wyobrazić kilkadziesiąt lat temu. Innym przykładem jest udane wystrzelenie w zeszłym tygodniu trzech astronautów na własną stację kosmiczną.

Aby jeszcze bardziej ułatwić rozwój wysokiej jakości sektora produkcyjnego, rząd chiński zwiększył środki wsparcia, aby zmniejszyć obciążenie finansowe przedsiębiorstw i zaoferować więcej benefitów.

Od 1 stycznia tego roku Chiny zwiększyły dodatkowe ulgi podatkowe dla firm produkcyjnych, ponoszących wydatki na badania i rozwój. Oczekuje się, że ten ruch obniży w tym roku podatki od osób prawnych o kolejne 80 miliardów juanów, oprócz 360 miliardów juanów z obniżek podatków w zeszłym roku.

Ponadto szczególną uwagę zwrócono na małych i średnich producentów, którzy są kluczowym elementem leżącym u podstaw żywotności produkcji w Chinach. Kraj planuje również przeznaczyć ponad 10 miliardów juanów ze swojego budżetu centralnego na budowanie „małych gigantów”, czyli firm posiadających kluczowe technologie, silne zdolności innowacyjne, duże udziały w rynku i wysoką rentowność.


BRInfo

Komentarze do “Fabryka Świata

  1. „Ponadto szczególną uwagę zwrócono na małych i średnich producentów, którzy są kluczowym elementem leżącym u podstaw żywotności produkcji w Chinach. Kraj planuje również przeznaczyć ponad 10 miliardów juanów ze swojego budżetu centralnego na budowanie „małych gigantów”, czyli firm posiadających kluczowe technologie, silne…”
    „Silne” co? Chyba coś się urwało. Co jest dalej?

    1. Dziękujemy za zwrócenie na uwagi na błąd, który wystąpił w trakcie publikacji tego materiału. Został on poprawiony i brakująca część tekstu została dodana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *