Relacje międzynarodowe Chiny – Włochy

Chiny są gotowe przyłączyć się do Włoch w forsowaniu stosunków dwustronnych we właściwym kierunku, dla lepszej korzyści obu narodów oraz większego wkładu w światowy pokój i rozwój, zadeklarował chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi.

W rozmowie telefonicznej z włoskim ministrem spraw zagranicznych Luigi Di Maio, Wang powiedział, że w obliczu głębokiej korekty i transformacji sytuacji międzynarodowej, strona chińska jest gotowa współpracować z Włochami w celu zintensyfikowania komunikacji strategicznej i wzmocnienia wzajemnego zaufania strategicznego.

Wang zaproponował zacieśnienia współpracy w takich obszarach, jak innowacje naukowe i technologiczne, lotnictwo, czysta energia, gospodarka cyfrowa i rynki stron trzecich oraz do rozwijania współpracy, aby wspólnie nadać rozmach globalnej gospodarce.

Chiński minister podkreślił, że w obliczu bezprecedensowych globalnych wyzwań wszystkie kraje powinny nalegać na współpracę, zamiast podżegać do podziałów, szanować się nawzajem, zamiast przeprowadzać ataki polityczne i brać na siebie należną odpowiedzialność, zamiast uchylać się od niej lub zrzucać z siebie winę.

Wyraził też nadzieję, że strona europejska będzie trzymać się autonomii strategicznej, praktykować prawdziwy multilateralizm oraz promować stabilność i długofalowy rozwój relacji Chiny-Europa.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *