Współpraca Egipt-Chiny w produkcji szczepionki przeciw COVID-19

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z zadowoleniem przyjęła współpracę Egiptu i Chin w zakresie produkcji szczepionek Sinovac COVID-19 w Egipcie.

„Współpraca między Egiptem a Chinami jest udanym modelem współpracy międzynarodowej i transferu globalnej wiedzy eksperckiej, który przyczynia się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju (SDGs) ONZ” – powiedział Naeema Al-Gasseer, przedstawiciel WHO w Egipcie.

Egipski Holding Company for Biological Products and Vaccines (VACSERA) oraz chińska firma biofarmaceutyczna Sinovac podpisały w kwietniu umowę na wspólną produkcję szczepionek Sinovac w fabryce VACSERA w północnoafrykańskim kraju.

Egipt niedawno świętował produkcję pierwszego miliona dawek szczepionki, dążąc do zaspokojenia lokalnego popytu i dalszego eksportu do innych krajów regionu.

Al-Gasseer powiedział, że współpraca między Egiptem a Chinami w tym zakresie pomaga osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju, dotyczący „dostępu do wysokiej jakości podstawowych usług opieki zdrowotnej oraz dostępu do bezpiecznych, skutecznych, wysokiej jakości i przystępnych cenowo podstawowych leków i szczepionek”.

1 czerwca WHO zatwierdziło szczepionkę Sinovac do użytku w nagłych wypadkach, zapewniając kraje, że chińska szczepionka spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, skuteczności i produkcji.

WHO docenia również plan zaszczepienia 40 procent obywateli i mieszkańców Egiptu do końca tego roku, twierdząc, że jest to zgodne z wezwaniem organizacji.

Ceni plan Egiptu, aby „osiągnąć samowystarczalność w zakresie szczepionek, aby stać się centrum eksportu szczepionek w Afryce” – czytamy w oświadczeniu.

Od początku pandemii koronawirusa Chiny i Egipt ściśle współpracują, wymieniając pomoc medyczną i wiedzę fachową.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *