Rusza 3. chińsko-rosyjskie forum biznesowe

W poniedziałek w Pekinie rozpoczęło się trzecie forum biznesu energetycznego Chiny-Rosja. Spotkanie jest dostępne dla uczestników online i offline, z aktywnościami zarówno w Pekinie jak i Moskwie.

Według National Energy Administration (NEA), czołowego chińskiego planisty ds. energii, wielkość handlu gazem ziemnym, węglem i energią elektryczną między Chinami a Rosją stale rośnie, odgrywając pozytywną rolę w zapewnieniu dostaw energii do Chin.

W pierwszych trzech kwartałach tego roku handel energią między Chinami a Rosją wyniósł 34,9 mld dolarów, co stanowi 34,3 proc. całkowitego handlu dwustronnego. Z danych wynika, że ​​obrót gazem ziemnym i węglem między tymi krajami wzrósł o ponad 60 proc. rok do roku, podczas gdy handel energią wzrósł o 1,4 proc.

Handel energią elektryczną między Chinami a Rosją wzrósł w IV kwartale do 1,64 miliarda KWH z pierwotnie planowanych 700 milionów KWH i oczekuje się, że do końca roku osiągnie 4 miliardy KWH, co oznacza wzrost o prawie jedną trzecią rok do roku.

Kraje wzmocniły również współpracę w projektach energetycznych, takich jak budowa elektrowni jądrowej Tianwan i elektrowni jądrowej Xudabao.

Ponadto przedsiębiorstwa z obu stron aktywnie angażują się we współpracę przemysłową m.in. przemysłu chemicznego ropy i gazu, energetyki z gazu ziemnego, energii odnawialnej oraz innowacji technologicznych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *