Niektóre zachodnie media spekulują na temat „wielkiego ciosu”, jaki odradzająca się w Chinach pandemia zadała chińskiej gospodarce.
Nie możemy jednak zapominać, że Chiny mają ponad dwuletnie doświadczenie w koordynowaniu zapobiegania epidemii i wspieraniu rozwoju gospodarczego.
Oczywiście, wszystkie środki antyepidemiczne mają swoją cenę, jednak krótkowzrocznością byłoby sądzić, że sparaliżuje to wzrost drugiej co do wielkości gospodarki świata.
Przede wszystkim Chiny bardzo uważnie monitorują czas trwania i zakres wszystkich środków antyepidemiologicznych, a zdecydowana większość ludności nadal cieszy się normalnym życiem, wolnym od epidemii.
Po drugie, przy lepszym niż oczekiwano wzroście w pierwszym kwartale, chińska gospodarka zaczyna ten rok stabilnie, osiągając wzrost o 4,8 procent rok do roku.
W tym samym okresie łączny import i eksport towarów do Chin wzrósł o 10,7% rok do roku, podczas gdy wpłacone bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) wzrosły o 25,6 procent.
Ten stabilny początek pokazuje tylko, że tempo trwałego ożywienia gospodarczego Chin pozostaje niezmienne. Chiny nadal czerpią z szeregu mocnych fundamentów gospodarczych, takich jak przemysłowe łańcuchy dostaw i ogromny rynek konsumencki.
Po trzecie, Chiny wprowadziły już szereg polityk wspierających, aby przeciwdziałać skutkom odrodzenia COVID-19.
Ludowy Bank Chin, bank centralny, ogłosił, że od 25 kwietnia obniża stopy rezerw obowiązkowych o 0,25 punktu procentowego, wprowadzając na rynek 530 miliardów juanów (około 82 miliardów dolarów amerykańskich).
Bank centralny wraz z Państwową Administracją Wymiany Walutowej uruchomił w tym tygodniu środki, aby pomóc firmom dotkniętym ostatnim odrodzeniem się COVID-19.
W 2022 r. fundusz pożyczkowy o wartości 400 miliardów juanów, który jest przeznaczony zwłaszcza dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw, będzie nadal wykorzystywany w sposób ciągły, a w razie potrzeby kwota ta może zostać zwiększona.
Inne polityki wspierające obejmowały ustalenie kwoty 3,65 biliona juanów na obligacje celowe emitowane przez władze lokalne w celu sfinansowania projektów budowlanych, obniżki podatków i opłat o wartości 2,5 biliona juanów w 2022 r. oraz wstępne zasilenie budowy dużych projektów.
I wreszcie, Chiny znane są z rozbudowanego zestawu narzędzi politycznych, których mogą użyć do stymulowania gospodarki, takich jak głębokie rezerwy gotówkowe utrzymywane przez banki komercyjne.
Chiński minister finansów Liu Kun, w artykule opublikowanym 16 kwietnia powiedział, że proaktywna polityka fiskalna zostanie przyspieszona i w pełni wdrożona.
Polisy muszą być wydawane w możliwie najwcześniejszym terminie z funduszami alokowanymi w odpowiednim czasie, aby generować działalność gospodarczą i stabilizować gospodarkę, powiedział Liu.
Podsumowując, każde bezstronne oko dostrzeże, że Chiny są gotowe do przezwyciężenia nadchodzących wyzwań, osiągnięcia trwałego wzrostu gospodarczego i dalszego wkładu w światowe ożywienie gospodarcze.
Świetnie napisane!