Laureaci Nagrody Nobla pokierują pracami nad udoskonaleniem chińskiego trunku

Nobliści Ferid Murad i Arieh Warshel, rozpoczynają pracę dla Qinghai Spring Medicinal Resources Technology, producenta najwyższej jakości chińskiego trunku, baijiu TingHua.

Urodzony w 1936 w amerykańskim stanie Indiana Ferid Murad Nobla otrzymał w 1998 roku, w dziedzinie fizjologii i medycyny, za odkrycie tlenku azotu jako cząsteczki sygnalizacyjnej w układzie sercowo-naczyniowym. Natomiast Arieh Warshel, znany jako pionier w dziedzinie badań obliczeniowych nad właściwościami funkcjonalnymi cząsteczek biologicznych, został noblistą w 2013 roku, za opracowanie modeli wieloskalowych dla złożonych układów chemicznych.

Murad powiedział, że pokieruje zespołem naukowców w celu zbadania i zweryfikowania szerszego zastosowania substancji takich jak tlenek azotu w warunkach życia codziennego, w tym w produkcji alkoholi.

Tymczasem Warshel wierzy, że wyniki badań naukowych osiągnięte przez jego zespół dostarczą wielowymiarowych referencji do dalszych ulepszeń w technologii warzenia baijiu TingHua.

Zdaniem Zhanga Xuefenga, prezesa Qinghai Spring, współpraca z laureatami Nagrody Nobla pokazuje, że marka jest zaangażowana w dogłębne badania i eksplorację przemysłu alkoholowego.

Znawcy branży wierzą również, że ta współpraca między dwoma laureatami Nagrody Nobla i TingHua odegra aktywną rolę w promowaniu chińskiego baijiu na rynku globalnym.

Dziedzictwo w kieliszku

Baijiu to mocny, destylowany napój alkoholowy, wytwarzany drogą destylacji sfermentowanego zboża: sorga, ryżu, pszenicy, kukurydzy (stosuje się też mieszanki, lub inne bogate w skrobię rośliny). Ten narodowy trunek Chińczyków, jeden najstarszych alkoholi destylowanych na świecie, można uznać za rodzaj wódki, choć jest zazwyczaj mocniejszy (50-65%). Słowo baijiu oznacza dosłownie „biały alkohol”, „biały” w tym kontekście oznacza „czysty, przeźroczysty”.

Najstarsze aparaty do destylacji odnalezione w Chinach, pochodzą z czasów dynastii Han; shaojiu (inna nazwa baijiu) jest wspomniane w tekstach z VI-VII wieku, ale masowo zaczęło być produkowane prawdopodobnie za dynastii Yuan. Współcześnie baijiu produkowane jest przemysłowo na wielką skalę, a ceny kształtują się od kilkunastu złotych do nawet kilkunastu tysięcy za półlitrową butelkę najlepszego trunku. Każdego roku wytwarza się około 8 miliardów litrów tego alkoholu, czyli więcej niż wynosi produkcja kilku innych popularnych alkoholi takich jaki whisky, wódka, gin, rum, razem wziętych. 99% produkcji kierowana jest na rynek krajowy.

Technika produkcji baijiu jest cennym dziedzictwem narodowym Chin, a pojawienie się współczesnych rodzajów baijiu jest wynikiem stopniowego postępu technologicznego.

I chociaż istnieje ponad 10 000 fabryk produkujących baijiu przy użyciu własnych technik, zasada produkcji baijiu zawsze pozostaje taka sama.

Przemysł baijiu to tradycyjna i unikalna branża, która odgrywa bardzo ważną rolę w budowie i rozwoju chińskiej gospodarki. Dla Chińczyków baijiu to nie tylko produkt spożywczy, ale także dziedzictwo kulturowe.

Baijiu. Na zdrowie!

Według specjalistów, umiarkowane spożycie baijiu może zmniejszyć stężenie kwasu moczowego we krwi i ryzyko choroby Alzheimera. Może także poprawić profile lipidowe w surowicy oraz zmniejszyć agregację płytek krwi, aby chronić przed ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego Chińczycy od bardzo dawna uważają baijiu za produkt zdrowy i zalecają jego codzienne spożywanie w niewielkich ilościach.

Mało kto wie, że baijiu zawiera terpenoidy, związki pochodzenia roślinnego, mające zbawienny wpływ na nasz organizm. W baijiu znajdziemy ich trzy razy więcej niż w znanych ze zdrowotnych właściwości winach gronowych. Ten produkt jest obecny w większości żywych organizmów i powszechnie wiadomo, że pomaga w walce z rakiem, malarią, stanami zapalnymi i różnymi innymi chorobami zakaźnymi. Rzeczywiście, wiele chińskich leków ziołowych zawiera tę substancję chemiczną.

Ponadto, podczas procesu warzenia powstaje substancja chemiczna o nazwie dysmutaza ponadtlenkowa. Jest ona uważana za prawdopodobnie najpotężniejszy przeciwutleniacz wytwarzany przez nasz organizm i jest enzymem znajdującym się w prawie wszystkich żywych komórkach. Jej zalety obejmują między innymi pomoc w odbudowie tkanek, wydłużenie życia oraz pomoc w leczeniu niektórych nowotworów. Pomaga również zminimalizować uszkodzenia serca spowodowane atakami serca, poprawić tolerancję na radioterapię, a także obniżyć wskaźniki odrzucenia przeszczepu nerki.

Badania sugerują, że baijiu może przyspieszać krążenie krwi i poprawiać funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i krążenia. Poza tym napój ten ma genialne właściwości trawienne i odgrywa znaczącą rolę w trawieniu pokarmu poprzez rozpuszczanie składników odżywczych i stymulację układu pokarmowego. Oczywiście związek między alkoholem a zdrowiem jest bardzo skomplikowany, pozytywne oddziaływanie ma tylko umiarkowane jego spożycie.

Podsumowując, baijiu to nie tylko smak, tradycja i potężny sektor chińskiej gospodarki. To także znakomite lekarstwo, wydłużające życie.

Na zdrowie!


BRInfo

Komentarze do “Laureaci Nagrody Nobla pokierują pracami nad udoskonaleniem chińskiego trunku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *