Początki czczenia pamięci zmarłych sięgają czasów przedchrześcijańskich

Wczoraj obchodziliśmy dzień Wszystkich Świętych, dziś Zaduszki, czyli Dzień Zaduszny. Tradycja pamięci i czczenia zmarłych w Europie jest mocno zakorzeniona, a Święto Zmarłych obchodzi się zazwyczaj bardzo uroczyście.

Od lat 90 coraz rośnie też popularność Halloween  – pamiątki po celtyckim święcie organizowanym, by pożegnać czas lata i przywitać zimę. Na terenach Irlandii nosiło ono nazwę Samhain, czyli koniec lata. Powitanie zimy nie było czasem czczenia zmarłych, za dusze przodków modlono się wiosną, jednak druidzi wierzyli, że w czasie dziękowania za plony i szczęśliwy powrót do domów na zimę, granica między światem żywych a umarłych się zaciera, a duszom zmarłych łatwiej jest powrócić na ziemię.

Początki czczenia pamięci zmarłych sięgają w Europie jeszcze czasów przedchrześcijańskich, Na całym świecie zwyczaje zaduszkowe nawiązują do pradawnych żałobnych uroczystości pogańskich i nie ma na świecie kultury czy społeczności, która w taki czy inny sposób nie czciłaby swoich zmarłych przodków.

W Chinach Święto Zmarłych nazywa się Qingmingjie i jest jednym z najważniejszych świąt w chińskim kalendarzu. Obchodzone jest 106 dnia po zimowym przesileniu, w końcu drugiego lub na początku trzeciego miesiąca.

Zgodnie z chińskimi wierzeniami, tułające się po śmierci dusze mają takie same potrzeby jak żywi ludzie. Odczuwają głód, zimno i pragnienie. Niedogodności życia pozagrobowego można jednak złagodzić poprzez odpowiednie rytuały. Przed świętem Qingmingjie uprząta się groby, grabi z nich liście i pieli chwasty. W dniu święta przy grobie zbiera się cała rodzina. Najstarszy członek rodziny zapala ustawione przy grobie świeczniki i trociczki, a przed kamieniem grobowym umieszczana jest miska z rytualnym posiłkiem dla zmarłych. Następnie pali się polane winem papierowe pieniądze i odpala petardy. Wszyscy członkowie rodziny, od najstarszego do najmłodszego, składają hołd zmarłym bijąc trzykrotnie czołem o ziemię. Symboliczne ofiary składane są także okolicznym bóstwom i błąkającym się w pobliżu, nieznanym duchom. Nakarmione dusze sprzyjają odtąd ludziom i nie prześladują ich.


Belt and Road Portal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *