Efekt lotosu

Na całym świecie kwiat lotosu jest uznawany za symbol czystości i pokonywania trudności życiowych. W niektórych religiach, np. w hinduizmie i buddyzmie nawiązuje do duchowego odrodzenia.

Lotos rośnie w stawach, gdzie zapuszcza korzenie w głębokiej warstwie błota. Kiedy kwitnie, przebija się przez błoto i brudną wodę, a nad jej powierzchnią wyrastają urzekająco pachnące, przepiękne kwiaty. Za dnia w pełni rozłożone, nocą zamykają się, a cały kwiat znika pod powierzchnią wody.

O poranku kwiaty otwierają się do słońca nieskazitelnie czyste, bez śladu pobytu w brudnej kąpieli. To wszystko dzięki niezwykłej właściwości, nazwanej przez botaników „efektem lotosu”, polegającej na samooczyszczeniu rośliny. Struktura powierzchni płatków oraz jej skład chemiczny powodują, że kwiaty nie mogą zamoknąć. Krople wody spływają po powierzchni liścia (przypominając płynną rtęć), zbierając przy tym wszelkie zanieczyszczenia.

Ten podpatrzony przez naukowców pomysł Matki Natury jest dziś wykorzystywany przy produkcji wodoodpornej odzieży i preparatów.

Kolory kwiatów lotosu mają różne symboliczne znaczenie. Biały oznacza czystość, zielony symbolizuje odwagę i wolność, różowy czystość, siłę walki oraz równość.

Lotos odnajdujemy również w chrześcijańskiej Europie.  Już Biblia podaje wzmianki na jego temat.  Występuje jako ornament Świątyni Jerozolimskiej. Od czasów średniowiecza roślina ta – reprezentująca czystość, harmonię, równowagę – stanowiła środek zaradczy dla mnichów i mniszek na pokusy cielesne.

Chrześcijańska sztuka dostrzega w lotosie obraz raju i zapowiedź przyszłego życia.

Białe morza Guangchang

Jest takie miejsce na Ziemi, gdzie śnieżnobiałe, falujące na wietrze kwiaty lotosu, zamieniają okoliczne pola w białe morza, a przepiękny zapach roznoszący się nad nimi urzeka i przenosi nas w nowy wymiar zachwytu. Późnym latem lotos kwitnie tu najbujniej, serwując naszym zmysłom niezapomnianą ucztę. To Guangchang w Chinach.

Najpiękniejsze i największe plantacje lotosu możemy podziwiać w wiosce Yaoxi, na południowy zachód od miasta Yiqian. Miejsce, znane jako Wioska Lotosu jest wpisane do Księgi Rekordów Guinnesa jako największy i najbardziej ozdobny obszar uprawy lotosu na świecie.

Całe hrabstwo Guangchang słynie z upraw tej niezwykłej rośliny, która od lat jest symbolem regionu.  Produkcją i sprzedażą białego lotosu zajmuje się tu blisko 100 000 osób i ponad 20 firm dostarczających dziesiątki odmian produktów z lotosu, w tym herbaty z liści lotosu i napój z nasion lotosu. Sektor generuje wartość wyjściową do 3 miliardów juanów (około 462,5 miliona dolarów amerykańskich) rocznie. Zyski z upraw lotosu są niebagatelne, nie do przecenienia jest także ilość miejsc pracy jakie daje produkcja z nim związana. Aby zwielokrotnić efektywność upraw władze hrabstwa wysłały swój regionalny skarb… w kosmos!

Kosmiczna odyseja lotosu

Hodowla kosmiczna stała się jedną z metod hodowli rolniczej, która łączy techniki lotnictwa, biologii i rolnictwa” – powiedział Yang Liangbo, szef instytutu badawczego białego lotosu w Guangchang. „Z nasion można wyhodować nowe szczepy, które przechodzą mutacje genetyczne w kosmosie”.

Hodowla w kosmosie, czy też hodowla w oparciu o mutacje osiągane na orbicie polega na tym, że ziarna wynosi się w satelicie w przestrzeń kosmiczną, a potem przywozi z powrotem na Ziemię. W kosmosie podlegają one procesowi mutacji, dzięki czemu później na Ziemi można osiągać lepsze plony.

Tajemnica poprawy nasion w przestrzeni kosmicznej leży w ekspozycji na promienie kosmiczne – potężną dawkę promieniowania elektromagnetycznego emitowanego przez Słońce i gwiazdy. Rozrywa ono cząsteczki DNA, które potem łączą się na nowe sposoby. Na proces ten wpływ może mieć również brak grawitacji w kosmosie.

Dzięki takim zabiegom nasiona są bardziej odporne, uprawy większe, a rośliny bardziej okazałe i dłużej kwitną.

Dotychczas w Guangchang wyhodowano 7333 hektarów „kosmicznych” lotosów, dających 9000 ton nasion lotosu rocznie.

Zainteresowanie Chin „kosmicznymi uprawami” trwa już od 1987, ale przełom miał miejsce 12 lat później, kiedy zaprezentowano światu nową, szybko rosnącą odmianę „kosmicznego” ryżu Hangyu 1. Obecnie zasiewane jest nią ponad 400 tysięcy akrów.

Od tego czasu podobną technikę zastosowano także dla innych roślin uprawnych, wiele z nich wyhodowano z nasion wyniesionych w przestrzeń kosmiczną przez satelitę Shijian-8, który – wypełniony po brzegi nasionami – w 2006 roku spędził na orbicie 15 dni.


BRInfo

Komentarze do “Efekt lotosu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *