Chiny opublikowały raport na temat zielonego rozwoju

W Pekinie odbyła się konferencja prasowa, podczas której Biuro Informacyjne Chińskiej Rady Państwa zaprezentowało raport zatytułowany „Zielony rozwój Chin w nowej erze”.

Raport ma na celu przedstawienie pełnego obrazu pomysłów, działań i osiągnięć Chin w zakresie zielonego rozwoju w nowej erze oraz podzielenie się ze światem swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Analiza koncentruje się głównie na siedmiu aspektach zielonego rozwoju Chin: zaangażowaniu kraju w zielony wzrost, zieloną konfigurację terytorialną, dostosowanie i poprawę struktury przemysłowej, zastosowanie ekologicznych metod produkcji, przyjazne dla środowiska życie, instytucje i mechanizmy zielonego rozwoju i wysiłki na rzecz przekształcenia ziemi w piękny dom.

Podsumowuje także działania i osiągnięcia Chin w zakresie zielonego rozwoju w ciągu ostatniej dekady oraz wyjaśnia idee i doświadczenia tego kraju w zakresie zielonego rozwoju, powiedział Zhao Chenxin, zastępca dyrektora Narodowej Komisji ds. Rozwoju i Reform dodając, że w raporcie można także przeczytać o wspólnych wysiłki Chin i reszty świata w budowanie zielonego, zrównoważonego rozwoju.

„Zieleń jest cechą definiującą Chiny w nowej erze, a zielony rozwój to chińska ścieżka ku modernizacji” — czytamy w raporcie.

W latach 2012-2021 Chiny posadziły 64 miliony hektarów drzew, zapobiegały pustynnieniu i kontrolowały 18,53 miliona hektarów ziemi oraz zrewitalizowały ponad 800 000 hektarów terenów podmokłych.

Również energia odnawialna odgrywa coraz większą rolę w bilansie energetycznym kraju.

Udział czystych źródeł energii w całkowitym zużyciu energii w Chinach wzrósł z 14,5 procent w 2012 roku do 25,5 procent do końca 2021 roku, podczas gdy udział węgla spadł z 68,5 procent do 56 procent w tym samym okresie.

Chiński przemysł ekologiczny nadal się rozwija, gdzie prym wiedzie branża energii odnawialnej, a Chiny przodują na świecie w produkcji urządzeń do wytwarzania czystej energii, dla energii wiatrowej i fotowoltaicznej.

W 2021 roku wartość produkcji chińskiego przemysłu oszczędzania energii i ochrony środowiska przekroczyła 8 bilionów juanów (około 1,18 biliona dolarów amerykańskich).

Chiny aktywnie uczestniczyły w globalnych negocjacjach klimatycznych w konstruktywny sposób i wniosły historyczny wkład w zawarcie i wdrożenie porozumienia paryskiego, czytamy w raporcie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *