Kiedy bursztyn spotyka się z jedwabiem

Chiński Nowy Rok, tym razem pod znakiem Królika, był hucznie świętowany na całym świecie, również w Polsce.

Z tej okazji 7 lutego Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej we współpracy ze Stowarzyszeniem DOM POLSKI, zorganizowała koncert pt. Gdy bursztyn spotyka się z Jedwabiem”.

Podczas godzinnego koncertu można było wysłuchać orientalnych kompozycji muzycznych, wykonanych na ciekawych instrumentach w tym: staropolskiej suce biłgorajskiej i chińskim guzhengu.

Uczestnikami spotkania byli między innymi J.E. Pan Sun Linjiang ambasador Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce, Tomasz Gajewski prezes Stowarzyszenia Obywatelskiego DOM POLSKI, Janusz Piechociński prezes Izby Przemysłowo-Handlowej POLSKA-AZJA oraz wielu innych znamienitych gości.

W koncercie wystąpili: Maria Pomianowska, Mingije Yu, Katarzyna Gacek-Duda Anna Klimczyk i Wojciech Lubertowicz.

Bursztyn i jedwab

Dwie wyjątkowe artystki – wirtuozka cytry zheng Mingjie Yu z Chin oraz specjalizująca się w dziedzinie muzyki z Dalekiego Wschodu Maria Pomianowska – zagrały tego wieczora na instrumentach orientalnych, zmieniając je w trakcie koncertu, w zależności od formuły programowej. Symbolicznym motto koncertu było spotkanie muzyki Jedwabnego Szlaku Jedwabnego ze Szlakiem Bursztynowym. Dawno temu w Polsce – najprawdopodobniej w miejscowości Jarosław – handlarze ze Szlaku Jedwabnego spotkali się z handlarzami bursztynów i być może jedni i drudzy poznali wówczas swoje zdobycze w dziedzinie muzyki.

Bursztynowy Jedwab to wspólny projekt prof. Marii Pomianowskiej i Mingjie Yu, który jest spotkaniem dwóch odległych kultur muzycznych świata. Podróż wyobraźni, w której na dalekim Jedwabnym Szlaku 800 lat temu spotykają się wędrujący muzycy z Chin z polskimi trubadurami. Wspólnie śpiewają, wspólnie grają, wspólnie uczą się jedni od drugich innego sposobu myślenia o kształtowaniu emocji czy też przepływie czasu w muzyce. W programie znalazły się tradycyjne utwory chińskie, polskie oraz kompozycje M. Pomianowskiej utrzymane w stylistyce „world music”, dedykowane niezwykłym instrumentom strunowym.

Mingjie Yu pochodzi z prowincji Hubei, gdzie od lat studiuje grę na sięgającym korzeniami czasów starożytnych, instrumencie zwanym zheng. Na koncercie artystka przedstawiła kilka odmian chińskiej cytry. Mingjie przebywa w Polsce jako stażystka prof. Marii Pomianowskiej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Uczy się polskich oberków, pieśni oraz wybranych mazurków F. Chopina przełożonych na język chińskiej cytry zheng.

Prof. Maria Pomianowska od ponad 30 lat bada kultury muzyczne Azji, tworzy projekty wraz z muzykami z Iranu, Indii, Chin, Korei, Japonii czy Bliskiego Wschodu. Artystka gra na wielu azjatyckich instrumentach smyczkowych. W projekcie polsko-chińskim prof. Maria Pomianowska przedstawia dźwięk instrumentów, które przed 27 laty wraz z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim zrekonstruowała. Koncert połączył zatem dźwięk antycznych chińskich cytr z brzmieniem odtworzonych staropolskich instrumentów smyczkowych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *