Wszystkie smaki Chin

W Europie kuchnia Państwa Środka jest ogólnie nazywana kuchnią chińską lub chińskim jedzeniem. Jednak coś takiego, jak ogólne „chińskie jedzenie” w rzeczywistości jest określeniem mylnym.

Kuchnia chińska jest podzielona na cztery regiony, osiem odmian i pięć kluczowych smaków! Jedzenie to ogromny aspekt chińskiej kultury, a obfite posiłki z rodziną, przyjaciółmi, współpracownikami i partnerami biznesowymi są popularną częścią codziennego życia. 

Jedzenie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych i powszechnie docenianych aspektów chińskiej kultury.

Podczas jedzenia poza domem z przyjaciółmi, zazwyczaj wszystkie potrawy (z wyjątkiem małych porcji ryżu) są ustawione na środku stołu, a biesiadnicy wspólnie kosztują zamówionych dań. To sprawia, że ​​posiłki mają bardziej charakter towarzyski, gdzie przywiązuje się dużą wagę do drobnych gestów, takich jak podanie posiłku bliskiemu przyjacielowi lub gościowi.

Odwiedzający Chiny są zawsze zaskoczeni tym, jak tanie może być jedzenie poza domem i jak często przeciętne chińskie rodziny będą cieszyć się jedzeniem w lokalnej restauracji. Kultura kulinarna w Chinach to naprawdę sposób na życie, dlatego na każdej ulicy można znaleźć małe knajpki serwujące smaczne przekąski w bardzo przystępnych cenach.

Chińczycy przywiązują dużą wagę do koloru, zapachu, smaku i kształtu dań, a smak jest uważany za duszę chińskiego jedzenia.

Smaki chińskiej kuchni są tradycyjnie podzielone na: słony, ostry, kwaśny, słodki i gorzki.

Chińczycy podkreślają harmonię tych pięciu smaków. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską harmonia pięciu smaków może nie tylko poprawić doznania smakowe, ale także wspierać zdrowie i procesy leczenia.

Smaki Regionalne

Na rozległym terytorium Chin smaki kuchni różnią się w zależności od regionu i zwykle dominuje jeden lub dwa z pięciu smaków. Preferencje smakowe mogą odzwierciedlać cechy geograficzne, klimat, rolnictwo, kulturę i historię.

Smak pikantny — środkowe Chiny, zwłaszcza Syczuan i Hunan

Pikantność jest również nazywana „ostrym smakiem” wśród pięciu smaków. Może nie tylko zaostrzyć apetyt, ale także ma funkcje wydalania wiatru i zimna z ciała, zmniejszania wewnętrznej wilgoci, nawilżania suchości oraz promowania qi i krążenia krwi.

Pikantne regiony:

Smak ostry jest popularny w środkowych i południowych Chinach, w tym w prowincjach Syczuan, Hunan, Yunnan i Guangxi. Prawdopodobnie dlatego, że klimat w tych regionach jest wilgotny, co utrudnia odparowywanie potu. Papryczki chili są szeroko stosowane w ich kuchniach i uważa się, że usuwają wewnętrzną wilgoć i zimno, zwiększając zdrowie i komfort.

Dwie najbardziej znane kuchnie o pikantnym smaku to kuchnia syczuańska i kuchnia hunańska.

Dwie reprezentatywne chińskie pikantne potrawy to syczuański hotpot i gotowana na parze głowa ryby Hunan z pokrojoną w kostkę ostrą czerwoną papryką.

Smak słony — obszary przybrzeżne i północne Chiny

Mówi się, że zasolenie pomaga ciału „rozpuścić stagnację”. Jednak słonego jedzenia nie należy jeść w nadmiarze, ponieważ spożywanie zbyt dużej ilości soli jest szkodliwe dla zdrowia.

Słone regiony:

Większość soli w Chinach powstaje w wyniku odparowania wody morskiej na obszarach przybrzeżnych, więc ludzie na tych obszarach mają tendencję do swobodnego używania soli podczas gotowania, ponieważ jest tańsza.

Mieszkańcy północnych Chin wolą jeść słone potrawy, zwłaszcza marynowane warzywa. Ze względu na chłód w północnych Chinach zimą nie było dostępnych świeżych lokalnych warzyw, więc jesienią mieszkańcy północy konserwują warzywa, marynując je z dużą ilością soli, aby zapewnić sobie jadalne warzywa w zimie.

W dzisiejszych czasach, chociaż świeże warzywa są łatwo dostępne, mieszkańcy północy nadal preferują swoje kiszonki. Typowym śniadaniem jest tam congee z marynowanymi warzywami.

Smak słodki — wschodnie Chiny

Według tradycyjnej medycyny chińskiej słodki smak może „tonizować ciało”, łagodzić choroby i poprawiać nastrój. Słodkie chińskie przyprawy obejmują głównie cukier, miód i różne dżemy, które mogą nie tylko słodzić, ale także mogą wzmacniać smaki i zmniejszać posmak ryb i tłustość.

Słodkie regiony:

Słodki smak jest popularny we wschodnich regionach, w tym w prowincjach Fujian, Zhejiang, Jiangsu, Anhui i Guangdong. Ludzie w tych prowincjach zwracają uwagę na „tonowanie ciała”, jedząc pokarmy o słodszym, lżejszym i delikatniejszym smaku.

Najbardziej reprezentatywnym słodkim chińskim daniem jest słodko-kwaśna ryba z Jiangsu.

Smak kwaśny — Południowe Mniejszości i Prowincja Shanxi

Kwaśny smak, podobnie jak słodki, może zmniejszać rybi posmak i wrażenie tłustości. Ułatwia trawienie, w tym rozpuszcza wapń w pożywieniu oraz zaostrza apetyt. Według tradycyjnej medycyny chińskiej może zwężać jelita, zatrzymywać biegunkę, pobudzać wydzielanie śliny i gasić pragnienie.

Kwaśne regiony:

Kwaśność jest popularnym smakiem na południu, zwłaszcza wśród mniejszości w prowincjach Guangxi, Guizhou i Yunnan. Mniejszości są na ogół biedne, więc wolą konserwować prawie wszystko przez marynowanie w occie, aby zapobiec marnotrawstwu, więc większość żywności w tych regionach ma kwaśny smak.

Najbardziej reprezentatywnym chińskim daniem na kwaśno jest kwaśna zupa rybna z Guizhou.

Mieszkańcy prowincji Shanxi słyną z zamiłowania do octu. Jedzą prawie wszystko z octem i uważają, że bez niego posiłek nie jest kompletny. Ponieważ woda w Shanxi jest twarda i silnie zasadowa, ocet ma praktyczną zaletę rozpuszczania węglanu wapnia w wodzie i równoważenia pH.

Smak gorzki — smak chińskiej żywności leczniczej

 Mówi się, że gorzki smak usuwa „ciepło”, wzmacnia żołądek i sprzyja wydzielaniu śliny.

Goryczka jest używana w kuchni chińskiej, ale rzadko sama. Lekka goryczka może sprawić, że potrawy będą świeższe i smaczniejsze, co znacznie zaostrzy apetyt.

Gorzki smak to ogólnie smak chińskiej żywności leczniczej, która jest wytwarzana przez dodanie gorzkich ziół leczniczych.

Po trzech latach pandemicznego zamknięcia Chiny znów witają gości, być może warto zaplanować kulinarną podróż szlakiem smakowitych doznań


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *