Nadmorskie miasto Weihai chińską stolicą marikultury

Nadmorskie miasto Weihai w prowincji Shandong zostało niedawno nagrodzone przez China Aquatic Products Processing and Marketing Alliance (CAPPMA) i okrzyknięte chińską stolicą marikultury.

Dzięki obfitym naturalnym zasobom morskim, Weihai od ponad trzech dekad zajmuje pierwsze miejsce w kraju pod względem produkcji produktów morskich.

W ostatnich latach, gdy błękitna gospodarka zajmowała wysokie miejsce w programie rozwoju, miasto poczyniło ogromne wysiłki w rozwoju łańcucha przemysłowego dań gotowych z owoców morza i budowaniu regionalnych marek marikultury.

Lokalny samorząd wydał również polityki wspierające przemysł, co dało impuls do rozwoju aglomeracji przemysłowej. Dzięki temu liczba lokalnych przedsiębiorstw zajmujących się produkcją dań gotowych z owoców morza przekroczyła 400, a ich zdolności produkcyjne przekraczają pięć milionów ton i ponad 1000 rodzajów produktów. Produkty sprzedawane są do 89 krajów na całym świecie.

Miasto jest obecnie domem dla 25 wodnych farm na poziomie prowincji, obejmujących 19 głównych gatunków. Ponadto nawiązało współpracę z najlepszymi instytutami badawczymi i wspólnie zbudowało kilka innowacyjnych platform do hodowli doskonałych odmian. Wartość produkcji marikulturowej osiągnęła tu 2,93 miliarda juanów (około 426,4 miliona dolarów amerykańskich).

Marikultura jest hodowlą rośli i zwierząt świata morskiego, która odbywa się w sposób kontrolowany w ich naturalnym środowisku, czyli wodzie morskiej. Hodowane są w celach gospodarczych i konsumpcyjnych, ale również, żeby rozmnożyć organizmy, które są zagrożone wyginięciem lub te, które są rzadko spotykane.

Może odbywać się na lądzie w zbiornikach zasilanych wodą morską lub w klatkach umiejscowionych na dnie morza.

Organizmy hodowlane to przede wszystkim ryby – łosoś atlantycki, labraks, dorada królewska, kulbak pospolity, ale również mięczaki, stawonogi, glony.

Marikultura najbardziej jest rozwinięta w Japonii, Chinach, Francji, Malezji, Indonezji, Norwegii oraz Szwecji. Są to w główniej mierze państwa wyspiarskie lub położone nad morzami, w związku z czym organizmy morskie stanowią podstawę wyżywienia ludności. Brak lub niedostateczna ich ilość naturalnie występujących w morzach niejako wymusza ich hodowlę.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *