Elite Quality Index 2023

Elite Quality Report 2023, opracowany przez Uniwersytet w St. Gallen w Szwajcarii prognozuje, że produkt krajowy brutto (PKB) Chin na mieszkańca w dłuższej perspektywie będzie rósł.

„Wskaźnik elitarnej jakości Chin jest wyższy niż ich PKB na mieszkańca, co oznacza, że spodziewamy się wzrostu Chin w ciągu najbliższych 20 lub 30 lat” – powiedział Tomas Casas Klett, profesor uniwersyteckiego Instytutu Badań Międzynarodowych, specjalizujący się w biznesie międzynarodowym z naciskiem na Chiny.

Indeks, wskaźnik długoterminowych perspektyw wzrostu, pokazuje, że „Chiny osiągną w pewnym momencie PKB na mieszkańca około trzy razy większy niż obecnie. Innymi słowy, w oparciu o jakość i tworzenie wartości elitarnych modeli biznesowych, uważamy, że Chiny będą się rozwijać w dłuższej perspektywie” – kontynuował.

W pierwszym kwartale tego roku PKB Chin wzrósł o 4,5 procent rok do roku.

„Ten rok będzie trudny dla świata. Chiny poradzą sobie lepiej niż reszta. Z pewnością zobaczymy wyższy wzrost gospodarczy w Chinach o ponad 4 procent, może nawet o 5 procent” – powiedział Casas Klett.

„W Europie i w Ameryce możemy mieć kryzys finansowy. Mamy inflację w Europie, 7 procent w Niemczech, 5 procent w USA i poniżej 2 procent w Chinach”.

„Oczekujemy również repozycjonowania chińskiej gospodarki, przejścia nie tylko z inwestycji do konsumpcji, ale także z produkcji do usług” – dodał.

„Chińska gospodarka będzie nadal rosła. 4-5-procentowy chiński wzrost przekłada się na może bilion dodatkowego PKB, może trochę mniej, ale wzrost jest”.

Zapytany o możliwości inwestycyjne dla zagranicznych firm w Chinach, ekspert powiedział: „Są pewne sektory, takie jak opieka zdrowotna czy usługi profesjonalne, które będą rosły szybciej niż średnia, w których firmy zagraniczne mają przewagę konkurencyjną”.

„Kolejnym źródłem możliwości jest fakt, że w Azji może powstawać obszar gospodarczy, a umowa handlowa RCEP jest pierwszą taką inicjatywą.  

RCEP to skrót od Regionalnego Kompleksowego Partnerstwa Gospodarczego, które zostało podpisane w listopadzie 2020 roku. Jest to umowa handlowa między 15 krajami Azji i Pacyfiku, w tym Chinami, Japonią, Koreą Południową, Indiami, Australią i Nową Zelandią.

Umowa RCEP ma na celu stworzenie największego na świecie bloku handlowego, który obejmie ponad 30% światowej populacji i gospodarki o wartości ponad 25 bilionów dolarów. Umowa RCEP ma na celu ułatwienie handlu i inwestycji między jej sygnatariuszami poprzez obniżenie ceł, liberalizację rynków usług, ochronę własności intelektualnej i ułatwienie przepływu towarów i usług.

Celem umowy RCEP jest również stworzenie bardziej jednolitej struktury regulacyjnej i ułatwienie integracji gospodarczej w regionie Azji i Pacyfiku. Umowa ta ma potencjał do zwiększenia handlu, inwestycji i wzrostu gospodarczego w regionie, a także może pomóc w zwiększeniu integracji Azji i Pacyfiku z resztą świata.

Wspomniany powyżej raport indeksu opublikowany w kwietniu zawierał wkład 35 autorów z całego świata, w tym wiodących autorów Casasa Kletta i Guido Cozziego, a ich analizy obejmowały gospodarki krajów, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny, Japonia, Bangladesz, Nigeria i Szwajcaria.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *