Współpraca w ramach Pasa i Szlaku między Chinami a Azją Środkową

COFCO Corporation (COFCO), wiodąca chińska firma rolnicza oraz Ministerstwo Rolnictwa Kazachstanu, podpisały w czwartek umowę, której celem jest pobudzenie dwustronnego handlu produktami rolnymi i nadanie nowego impetu współpracy w ramach Pasa i Szlaku między Chinami a Azją Środkową.

COFCO będzie współpracować z Kazachstanem w celu ciągłego rozszerzania dwustronnego handlu rolnego, rozwoju logistyki, transportu i budowy infrastruktury. Planowana jest także szeroko zakrojona wymiana i współpraca w zakresie technologii rolniczych oraz poprawy jakości i stabilności dostaw kazachskiej pszenicy eksportowanej do Chin.

Obie strony zacieśnią współpracę inwestycyjną w kluczowych ogniwach łańcucha dostaw produktów rolnych, takich jak pszenica, jęczmień i nasiona oleiste, a także zintensyfikują wymianę personelu i informacji w celu wzajemnego uczenia się i wspólnego postępu.

Do końca 2022 roku Chiny sprowadziły z Kazachstanu 2,6 mln ton pszenicy, z czego firma COFCO zaimportowała 1,33 mln ton, co stanowi ponad 51 proc., stając się głównym kanałem eksportu kazachskich produktów rolnych do Chin. Oprócz pszenicy COFCO rozszerzyła również import jęczmienia, oleju i innych produktów rolnych oraz eksportowała do Kazachstanu przetwory z pomidorów, przyprawy i odzież.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *