Kunming – miasto wiecznej wiosny

Kunming jest stolicą i największym miastem prowincji Yunnan w Chinach. Jest politycznym, gospodarczym, komunikacyjnym i kulturalnym centrum województwa oraz siedzibą jego władz. Miasto leży na wysokości 1900 metrów nad poziomem morza i według spisu powszechnego z 2020 r. liczy łącznie 8 460 088 mieszkańców.

Kunming składa się ze starego, wcześniej otoczonego murami miasta, nowoczesnej dzielnicy handlowej, stref mieszkalnych i obszarów uniwersyteckich. Jest także jednym z 200 największych miast na świecie pod względem wyników badań naukowych.

Znaczenie gospodarcze Kunming wynika z jego położenia geograficznego, ponieważ graniczy z różnymi krajami Azji Południowo-Wschodniej, służąc im jako węzeł komunikacyjny.

Nazywane „miastem wiecznej wiosny” ze względu na przyjemny i ciepły klimat utrzymujący się przez cały rok, Kunming może poszczycić się bogatą historią sięgającą około 2300 lat. Dbając o swoje historyczne i kulturowe skarby, miasto pielęgnuje niepowtarzalny urok i stara się stworzyć środowisko przyjazne do życia, czerpiąc siłę z jego naturalnego piękna.

Położone w objęciach gór i ozdobione lśniącym jeziorem Dianchi, swoją urodą zapiera dech i wzbudza zachwyt odwiedzających. 

Jezioro Dianchi, największe jezioro słodkowodne na płaskowyżu Yunnan-Guizhou, rozciąga się na ponad 300 kilometrów kwadratowych.

Nazywane lśniącą perłą gór, jezioro Dianchi jest głównym źródłem wody do użytku przemysłowego i rolniczego w Kunming, a także odgrywa kluczową rolę w równoważeniu środowiska miasta.

Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, z powodu odprowadzanych do niego ścieków przemysłowych i domowych, jezioro zaczęło umierać. Zmatowiała powierzchnia wody pokryła się szarą warstwą, spowodowaną napływem ścieków zawierających azot, fosfor i inne szkodliwe substancje.

Aby ratować swój skarb rząd centralny i władze prowincji Yunnan podjęły szereg działań mających na celu przywrócenie mu utraconej świetności.

Wysiłki przyniosły obiecujące rezultaty, jakość wody w jeziorze Dianchi stopniowo się poprawiała, a do zrewitalizowanego ekosystemu zaczęły powracać zagrożone gatunki.

Od 1985 roku mieszkają tu ptaki czerwonodzioby, migrujące każdej zimy do Kunming z Syberii i innych regionów.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *