Pod smoczą banderą

Dziś w Chinach rozpoczęły się obchody jednego z ważniejszych chińskich świąt – Święta Smoczych Łodzi.

Huczne świętowanie potrwa do soboty i jak co roku będzie okazją do zabawy, podróży i spotkań w rodzinnym gronie.

Święto Smoczych Łodzi jest ruchome i przypada piątego dnia piątego miesiąca kalendarzowego. W tym roku jest to 22 czerwca.

Wiele jest podań związanych z tą prastarą tradycją, a historie różnią się między sobą w zależności od regionu kraju.

Jedna z legend wiąże początki święta z postacią Qu Yuana, poety oraz ministra za czasów Walczących Królestw. Mieszkańcy Państwa Środka uznawali go za wielkiego patriotę i pierwszego artystę, którego dzieła znane były w całym kraju. Ze względu na swój bunt przeciwko panującym wówczas w Państwie Środka wojnom, został wygnany z kraju. Zrozpaczony Qu Yuan, na znak protestu przeciwko korupcji i niesprawiedliwości władzy, miał rzucić się do rzeki Miluo. Świadkowie zdarzenia – miejscowi rybacy, którzy znali i szanowali poetę, ruszyli na ratunek, próbując swoimi łodziami dogonić nieszczęśnika porwanego przez nurt. Bijąc w bębny by odstraszyć głodne ryby i wiosłując zaciekle, walczyli z żywiołem, jednak ich rozpaczliwa walka nie przyniosła sukcesu. Poeta utonął, a rybacy, żeby oszczędzić jego ciało przed pożarciem przez ryby, wrzucali do wody kulki kleistego ryżu. Na pamiątkę tej tragedii, każdego roku urządzane były wyścigi łodzi.

Inna legenda odnosi się do panujących tysiące lat temu susz i związanych z nimi nieszczęść, w tym głodu.  Wierzący w boskie smoki Chińczycy, z początkiem pory suchej, przy brzegach rzeki Jangcy, organizowali obrzędy i rytuały, które miały zbudzić dobrego smoka, przynoszącego deszcz i obfite plony.  Jednym z takich rytuałów były właśnie wyścigi łodzi.

Smoki uważane są w Chinach za magiczne stworzenia, które nawiedzają ludzki świat i są symbolem przynoszącym szczęście. To mitologiczne zwierzę, według chińskiej wiary, składa się z części dziewięciu różnych zwierząt: rogów jelenia, psiego nosa, oczu homara, lwiej grzywy, rybich łusek, wąsów sumowych, pazurów orła, ogona węża i nos wołu.

Współczesny Festiwal Smoczych Łodzi to przede wszystkim czas rodzinnych spotkań. Podobnie jak Chiński Nowy Rok, jest celebrowany w gronie najbliższych. Podczas święta Chińczycy obdarowują się drobnymi upominkami, dekorują drzwi domów, a jego największą atrakcję stanowią wyścigi smoczych łodzi.

Smocza łódź, zwieńczona smoczą głową, mieści od kilkunastu do kilkudziesięciu wioślarzy. Tempo wioślarzom nadaje odgłos bębna, a kierunek wskazuje siedzący na smoczej głowie nawigator z czerwoną chorągwią.

Tradycyjnie łódź ma długość 12,4 m (bez smoczej głowy) i szerokość 1,14 m. Zachowana jest przestrzeń o 67,5 cm między ławkami. Wiosła mają długość od 105 do 130 cm, a łódź waży minimalnie 250 kg. Trasa zawodów wynosi 250 m, 500 m, 1000 m i nawet 2000 m.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *