Forum Chiny-ASEAN 2023

W sobotę, w turystycznej miejscowości Guilin w południowych Chinach, zakończyło się trzydniowe forum Chiny-ASEAN 2023, poświęcone innowacji i współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Wydarzenie zgromadziło uczestników z Chin i krajów członkowskich ASEAN, a także przedstawicieli organizacji międzynarodowych, przedsiębiorstw i instytucji badawczych.

Podczas forum uczestnicy wymieniali poglądy na tematy takie jak transfer zielonych technologii, miasta turystyczne oraz doświadczenia w budowaniu krajowych stref demonstracyjnych innowacji Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG).

„Chiny są chętne do aktywnego prowadzenia współpracy z krajami ASEAN, dzielenia się praktycznymi doświadczeniami i osiągnięciami w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz dawania dobrego przykładu zewnętrznej współpracy” – powiedział Zhu Xuehua, urzędnik chińskiego Ministerstwa Nauki i Technologii

„Spotkanie tutaj, w Guilin, w mieście z zapierającymi dech w piersiach widokami, górami, rzekami i tętniącą życiem kulturą gobelinową, jest mocnym przypomnieniem o pilnej potrzebie podążania zrównoważoną ścieżką naprzód – taką, która zachowa te obfite zasoby dla przyszłych pokoleń” – powiedział James George, zastępca przedstawiciela Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

George dodał, że żywe i długotrwałe partnerstwo między Chinami a ASEAN jest świadectwem siły współpracy regionalnej i może odegrać kluczową rolę w przyspieszeniu postępów w realizacji wspólnych ambicji celów zrównoważonego rozwoju.

Fantastyczne wzgórza Guilin

Między krasowymi szczytami, przybierającymi niesamowite kształty, wije się leniwie rzeka Li Jiang, jedna z 10 najlepszych, wodnych atrakcji świata. Marzenie fotografów, cel odwiedzin tysięcy turystów z całego świata. Wystające z niej wapienne skały powstały ponad 300 milionów lat wstecz, gdy na dnie morza zaczęły tworzyć się osady wapienne. Wytworzone w ten sposób skały wypiętrzyły się około sto osiemdziesiąt milionów lat temu. Poddane działaniu wody i powietrza ulegały erozji, która nadała im dzisiejsze niezwykłe kształty.

Nad brzegiem rzeki Li, pośród zapierającej dech, baśniowej scenerii leży Guilin. Miasto ma wiele do zaoferowania swoim gościom i mieszkańcom, od rzeźbionych tarasów ryżowych po płynące rzeki i malownicze jeziora. Guilin jest jednak najbardziej znane z wapiennych wzgórz i jaskiń, wyjątkowych cudów Natury, z których chińskie malarstwo i poezja od stuleci czerpią  inspirację.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *