Z wizytą w Grzybowym Królestwie

Deng Lei wybrał się na letnie wakacje z żoną i dzieckiem do Kunming, stolicy prowincji Yunnan w południowo-zachodnich Chinach. Yunnan to jedna z najpiękniejszych chińskich prowincji, jednak rodzina Denga, zamiast udać się prosto do popularnych malowniczych miejsc, pierwszy przystanek zrobiła na miejscowym targu rolników.

„Nigdy nie widziałem tak różnorodnej gamy grzybów leśnych. Chciałem, aby moje dziecko tego doświadczyło” – powiedział Deng, 33-latek z prowincji Hunan w środkowych Chinach, gdy rodzina rozkoszowała się fascynującą wycieczką po rynku.

Mieszkańcy Yunnan słyną z używania szerokiej gamy jadalnych grzybów, ziół i kwiatów do przyrządzania kulinarnych specjałów.

Letni sezon turystyczny zbiega się ze szczytem sezonu sprzedaży grzybów w Yunnan, co sprawia, że różne targowiska rolników są doskonałymi miejscami do poznania lokalnej kultury.

Według danych z platform internetowych, takich jak Meituan i Dianping, liczba wyszukiwań hasła „targ rolniczy” w prowincji Yunnan w ciągu ostatniego miesiąca wzrosła o ponad 160 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Dla wielu podróżników zwiedzanie targu rolników stało się nowym sposobem odkrywania prowincji Yunnan.

Ogród Świata

Chiny to jeden z krajów o największej bioróżnorodności na świecie, a Yunnan to prowincja, która wyróżnia się na tym polu. Choć zajmuje jedynie 4,1 proc. powierzchni Chin, można tu spotkać wszystkie rodzaje roślinności i ekosystemów, z wyjątkiem pustynnego i oceanicznego. Yunnan nazywany jest „Królestwem zwierząt”, „Królestwem roślin”, „Bankiem genów”, „Ogrodem świata”. W tej skarbnicy bioróżnorodności występują organizmy, które, mimo że stwarzają zagrożenie życia, są stałym składnikiem diety lokalnej ludności. Tymi organizmami są dzikie grzyby z Yunnan.

Złożone i zróżnicowane położenie geograficzne prowincji Yunnan oraz wyjątkowe warunki klimatyczne umożliwiają symbiozę wielu organizmów.

Obecnie w Yunnan występuje około 900 gatunków dzikich grzybów jadalnych, co stanowi 36 proc. z 2500 gatunków grzybów na świecie i 90 proc. z 1000 gatunków występujących w Chinach. W całej prowincji od dawna zbiera się i handluje grzybami jadalnymi, dzięki czemu Yunnan stała się centrum handlu grzybami w Chinach. Prawie 70 proc. grzybów na chińskim rynku dzikich grzybów jadalnych pochodzi z Yunnan.

Znajduje się tu również największa giełda handlu dzikimi grzybami w Chinach. Codziennie, wcześnie rano, ponad 1200 kupców sprzedaje 258 gatunków dzikich grzybów. W szczycie sezonu dzienny wolumen handlu może osiągnąć ponad 500 ton grzybów. W ciągu ostatnich pięciu lat roczne obroty na tym rynku przekraczały kwotę 7 mld juanów (blisko miliard dolarów amerykańskich).

Dzięki różnorodnej ofercie, z której wiele propozycji to lokalne specjały i rzadko spotykane na targowiskach w innych miastach, targ służy jako muzeum żywności prezentujące autentyczny lokalny styl życia.

Szczególnie młodzi ludzie lubią spacerować po rynku, próbować lokalnych potraw i chłonąć tętniącą życiem atmosferę. Po wizytach często dzielą się swoimi kulinarnymi przygodami i ręcznie rysowanymi mapami zakupów w mediach społecznościowych.

Dane z Meituan i Dianping wskazują, że w ostatnim miesiącu komentarze dotyczące rynku wzrosły o ponad 60 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem, co czyni go najczęściej dyskutowanym rynkiem rolniczym w Chinach.

Zdrowie na talerzu, z nutką ryzyka

Na śniadanie w Yunnan polecamy jajecznicę z matsutake i papryką. Najlepiej smakuje w towarzystwie płatków czosnku i oleju sezamowego.

Matsutake, inaczej gąska sosnowa to grzyb, który jest nie tylko bardzo smaczny, ale i wyjątkowy. Ceni się go za cynamonowy aromat i właściwości prozdrowotne. Uchodzi za prawdziwy rarytas i Święty Graal grzybiarza.

Matsutake wzmacnia odporność i wykazuje działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwutleniające.

W porze obiadowej bardzo popularnym daniem w Yunnan są duszone grzyby jizong z sosem sojowym.

Jizong jest lekko słodki, delikatny i pachnący, w teksturze zbliżony do kurczaka.

Grzyby jizong są nazywane grzybami termitów (Termitomyces), ponieważ żyją z nimi w symbiozie.

Stanowią źródło składników odżywczych i związków bioaktywnych wykazujących korzyści dla zdrowia człowieka. Ich bioaktywne związki mają potencjał do walki z niektórymi chorobami ludzkimi, takimi jak rak, hiperlipidemia, choroby żołądka i dwunastnicy oraz choroba Alzheimera. Ponadto posiadają różne korzystne właściwości przeciwutleniające i przeciwdrobnoustrojowe.

Będąc w Yunnan warto poszukać dania, w skład którego wchodzi grzyb o dźwięcznej nazwie ganba.

Poza prawdziwymi koneserami, niewielu zna ten wyśmienity grzyb i nic dziwnego – naukowcy odkryli jego istnienie dopiero w 1987 roku. Ganba rośnie na korzeniach sosen, a jedynym miejscem na świecie, gdzie występuje, jest właśnie Yunnan.

Ganba to prawdziwa skarbnica zdrowia; może zatrzymać wzrost komórek nowotworowych, jest źródłem dobrze przyswajalnej witaminy B12, a także pomaga neutralizować wolne rodniki.

Dzikie grzyby Yunnan mają wysoką wartość odżywczą i oczywiste działanie odżywcze. Jednak zdarzają się pośród nich gatunki dla człowieka niejadalne.

Aby zjeść grzyby w Yunnan, wybierz specjalną restaurację; jeśli chcesz kupić grzyby leśne na targu spożywczym, powinieneś najpierw zapytać, co to za grzyb i jak go ugotować.

W przeciwnym razie może dojść do zatrucia.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *