Opera chińska. Wielowiekowe dziedzictwo kulturowe Państwa Środka

Opera chińska to fascynujący element kultury chińskiej, który łączy w sobie sztukę, muzykę, teatr i tradycję. Jej bogata historia i wyjątkowe cechy sprawiają, że jest to ciekawy temat do poznawania i eksplorowania.

Opera chińska jest bardzo bogatą i różnorodną formą teatralną, która ma długą historię i kulturowe znaczenie w Chinach. Istnieją różne rodzaje oper chińskich, z których najważniejsze to opera Pekinu (Peking opera), opera kantońska (Cantonese opera), opera szanghajska (Shanghai opera), opera sztandarowa Fujian (Fujian ningxiang), opera kunqu (Kunqu opera) i wiele innych.

Opera Pekinu, znana także jako Jingju, jest jednym z najbardziej znanych rodzajów oper chińskich. Jest ona często uważana za „cesarza wszystkich oper” i za dziedzictwo narodowe Chin. Opera Pekinu charakteryzuje się skomplikowanym makijażem, kolorowymi kostiumami, specyficznym śpiewem i ruchami scenicznymi. Tradycyjnie występują w niej wyłącznie mężczyźni, nawet w rolach żeńskich. Opera pekińska jest wykonywana głównie w języku mandaryńskim, ale korzysta z archaicznego dialektu pekińskiego. Aktorzy muszą opanować specjalną technikę wymowy i śpiewu, aby przekazać emocje i treść przedstawienia.

Opera kantońska, zwana także Yuju, jest popularna na południu Chin, głównie w prowincji Guangdong. Jest znacznie bardziej ekspresyjna i melodyjna niż opera Pekinu, a jej przedstawienia często zawierają elementy taneczne i akrobatyczne.

Opera szanghajska, znana także jako Shanghai Huangmei Xi, jest specyficzna dla regionu Szanghaju i jest bardziej melodyjna i delikatna niż opera Pekinu.

Opera kunqu to jeden z najstarszych rodzajów oper chińskich, sięgający XIV wieku. Charakteryzuje się subtelnością i elegancją zarówno w muzyce, jak i w grze aktorskiej.

Opera chińska to ważna część dziedzictwa kulturowego Chin i stanowi integralną część ich tradycji teatralnej. Każdy rodzaj opery chińskiej ma swoje własne unikalne cechy, style i tradycje, które przyciągają zarówno krajową, jak i międzynarodową publiczność.

Opera chińska słynie z pięknych kostiumów i bogatych rekwizytów. Kostiumy są często wykonane z wysokiej jakości jedwabiu i haftowane ręcznie. Rekwizyty, takie jak wachlarze, miecze i maski, są często używane w spektaklach.

Ten rodzaj sztuki często zawiera widowiskowe elementy akrobatyczne i choreograficzne, takie jak skoki, fiksy, walki mieczami i taniec smoka. Te wrażenie wizualne są ważnym elementem spektaklu.

Muzyka w operze chińskiej jest grana na tradycyjnych instrumentach, takich jak erhu (skrzypce dwustrunowe) i pipa (lutnia). Melodie są zwykle bardzo melodyjne i rytmiczne.

Aktorzy opery chińskiej przechodzą długie i rygorystyczne szkolenie, które może trwać wiele lat. W tym czasie uczą się technik aktorskich, śpiewu, tańca i sztuki makijażu.

Opera pekińska została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO w 2010 roku, co podkreśla jej znaczenie jako ważnej części chińskiej kultury.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *