W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku Chiny zaimportowały z Zimbabwe produkty rolne o wartości 332 milionów dolarów amerykańskich, co stanowi wzrost o 111,6 procent rok do roku.
Chiny mają wysokodochodową współpracę inwestycyjną i technologiczną w sektorze rolnym Zimbabwe. Ponieważ apetyt Chińczyków na produkty rolne z Zimbabwe rośnie, Generalna Administracja Celna Chin wydała niedawno ogłoszenie zezwalające na import świeżych cytrusów z Zimbabwe, które spełniają odpowiednie wymagania.
Świeże cytrusy przeznaczone na eksport to słodka pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, cytryna i limonka.
Dobre warunki naturalne Zimbabwe sprzyjają wytwarzaniu tanich, słodkich i soczystych cytrusów.
Rząd Zimbabwe pracuje obecnie nad zwiększeniem produkcji ogrodniczej, aby zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na owoce cytrusowe na całym świecie.
Ministerstwo finansów Zimbabwe uruchomiło odnawialny fundusz eksportowy o wartości 30 milionów dolarów amerykańskich, aby ożywić sektor ogrodniczy.
Ambasador Chin w Zimbabwe Guo Shaochun w zeszłym miesiącu przekazał, że w pierwszej połowie tego roku dwustronna wymiana handlowa między Zimbabwe a Chinami wyniosła 973 mln USD, co oznacza wzrost o 57 proc. rok do roku. Z czego Chiny sprowadziły z Zimbabwe produkty o wartości 504 mln dolarów, a wyeksportowały towary o wartości 469 mln dolarów, co stanowi wzrost odpowiednio o 103 i 26 proc. w stosunku do ubiegłego roku.
