Fintech w Chinach

KPMG, globalna organizacja niezależnych firm świadczących usługi profesjonalne, działająca obecnie w 147 krajach, po raz piąty z rzędu opublikowała w Pekinie raport pt. China Fintech 50.

Mianem „fintech” określa się dynamicznie rozwijające się technologie finansowe i wykorzystujące je usługi, a także firmy, które tworzą je i dostarczają.

Doceniając rosnącą liczbę wysokiej jakości podmiotów, które przyczyniły się do dywersyfikacji chińskiego ekosystemu fintech, KPMG przyjęła w tym roku podejście „Double-50”, umieszczając na liście aż 100 wybitnych firm z branży.

Firmy wpisane na tegoroczną listę zostały ocenione w pięciu obszarach: technologia i dane, innowacje i zmiany, usługi finansowe, rozpoznawalność na rynkach kapitałowych oraz prognozowanie rozwoju.

Honson To, prezes KPMG Chiny i Azja-Pacyfik powiedział, że w tegorocznej edycji China Fintech 50, zidentyfikowano wyjątkowo dużą liczbę przedsiębiorstw wysokiej jakości. W rezultacie zdecydowano się na rozszerzenie listy do 100 firm, w tym 50 firm o ugruntowanej pozycji i 50 firm wschodzących, aby odzwierciedlić zarówno szybko zmieniający się krajobraz fintech w Chinach, jak i pozytywne perspektywy na przyszłość tego sektora.

Jacky Zou, wiceprezes KPMG Chiny dodał, że rozwój chińskiego fintechu jest napędzany przez wspierającą politykę i ogólny popyt na rynku. Obecnie nowe technologie, takie jak przetwarzanie w chmurze, sztuczna inteligencja, łańcuch blokowy i duże ilości danych stały się bardziej zintegrowane z produktami finansowymi.

Sprawozdanie wskazuje również na rosnącą świadomość wśród instytucji finansowych, że fintech jest niezbędny dla ich transformacji biznesowej i zrównoważonego rozwoju. Od początku pandemii znacznie wzrosło zapotrzebowanie na bezkontaktowe usługi finansowe, a transformacja cyfrowa stała się koniecznością dla instytucji finansowych. W tym celu przedsiębiorstwa w Chinach zwiększyły swoje inwestycje w fintech poprzez utworzenie spółek zależnych i specjalnych funduszy rozwoju.

Przedsiębiorstwa będące członkami KPMG i ich podmioty powiązane działające w Chinach kontynentalnych, Hongkongu i Makau są wspólnie określane jako „KPMG Chiny”. KPMG Chiny posiada 27 biur w 25 miastach, z około 12 000 partnerów i pracowników w Pekinie, Changsha, Chengdu, Chongqing, Foshan, Fuzhou, Guangzhou, Haikou, Hangzhou, Hefei, Jinan, Nanjing, Ningbo, Qingdao, Shanghai, Shenyang, Shenzhen, Suzhou, Tianjin, Wuhan, Xiamen, Xi’an, Zhengzhou, Hong Kong SAR i Makau SAR.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *