Relacje Chiny – USA. Komentarz Xinhua

Chiny i Stany Zjednoczone, dwie największe gospodarki świata, mogą przynieść ogromne korzyści zarówno sobie, jak i całemu światu, kierując wzajemne relacje na właściwy kurs.

W sobotę chiński dyplomata Yang Jiechi przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Poinformował, że chiński rząd prowadzi stabilną i konsekwentną politykę wobec Stanów Zjednoczonych i zaprasza stronę amerykańską do współpracy z Chinami, w celu podtrzymania ducha wzajemnego szacunku i współpracy korzystnej dla obu stron.

W lipcu 1971 roku doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Richarda Nixona, Henry Kissinger, potajemnie odwiedził Pekin podczas wycieczki do Pakistanu, by przygotować wizytę prezydenta USA w Chinach. Od powstania ChRL w 1949 oba państwa nie utrzymywały stosunków dyplomatycznych. Nixon wylądował w Pekinie 21 lutego 1972 roku. Wkrótce po przylocie spotkał się z Mao Zedongiem, a jedynym człowiekiem, który mu towarzyszył, był pracownik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Stanów Zjednoczonych (później amerykański ambasador w Chinach), Winston Lord.

W dniach 21-28 lutego 1972 Nixon odwiedził Pekin, Hangzhou i Szanghaj. Nixon wielokrotnie spotykał się w tym czasie z premierem Chin, Zhou Enlai, zwiedzili oni wspólnie na przykład Wielki Mur Chiński, Hangzhou i Szanghaj. Na koniec podróży rządy Chin i USA wydały komunikat szanghajski, który zawierał między innymi oświadczenie widoków na politykę zagraniczną, a oba kraje zobowiązały się do normalizacji stosunków.

Od tego czasu relacje Chiny-USA utrzymywały stały rozwój i stały się jednymi z najważniejszych relacji na świecie.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat niektórzy amerykańscy politycy przyjęli błędną politykę wobec Chin, sprowadzając stosunki dwustronne do progu upadku, oczerniając chińskie wysiłki antyepidemiczne, ingerując w wewnętrzne sprawy Chin i sankcjonując chińskie firmy hi-tech. Działania te nie tylko poważnie zaszkodziły interesom obu narodów, ale także spowodowały poważne zakłócenia w świecie.

Historia dowiodła, że ​​wspólne interesy obu stron znacznie przeważają nad różnicami. W tym silnie powiązanym i współzależnym świecie konieczne jest zacieśnienie współpracy dwóch największych gospodarek świata, a Stany Zjednoczone powinny podjąć wysiłki w celu odbudowania relacji.

Należy nadać priorytet wzmocnieniu wzajemnego szacunku między obiema stronami. W duchu poszukiwania wspólnej płaszczyzny przy jednoczesnym zachowaniu różnic, mamy nadzieję, że Chiny i Stany Zjednoczone będą mogły wzajemnie szanować systemy społeczne i ścieżki rozwoju, dbać o swoje podstawowe interesy i główne problemy oraz przestrzegać międzynarodowych norm ingerencji w sprawy wewnętrzne. Chiny liczą na praktyczną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi, ale nigdy nie pójdą na ustępstwa w kwestiach związanych z ich suwerennością, bezpieczeństwem i interesami rozwojowymi.

Potrzebny jest szczery i konstruktywny dialog, aby lepiej zrozumieć strategiczne intencje obu stron i odbudować wzajemne zaufanie. Zamiast traktować Chiny jako zagrożenie, strona USA powinna patrzeć na rozwój Chin pozytywnie i konstruktywnie, zdając sobie sprawę z tego, że Chiny podążają ścieżką pokojowego rozwoju i mają nadzieję na wspólny rozwój ze wszystkimi krajami świata, w tym ze Stanami Zjednoczonymi. Tylko dzięki rezygnacji z ideologicznych uprzedzeń i przyjęciu racjonalnej polityki wobec Chin, stosunki dwustronne mogą się stabilnie rozwijać.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *