BeiDou wyrusza w świat

Chiński system nawigacji Beidou to odpowiednik innych globalnych sieci – amerykańskiego systemu GPS, rosyjskiego GLONASS lub europejskiego Galileo. Tak jak inne technologie tego typu, opiera się na sieci satelitów geostacjonarnych rozmieszczonych na orbicie okołoziemskiej. Beidou ma zasięg ogólnoświatowy i cechuje się dokładnością ok. 3,6 metra (2,6 w okolicach Azji i Pacyfiku). Jak podaje agencja Xinhua, ponad 70% smartfonów w Chinach jest wyposażona w odbiorniki kompatybilne z sygnałem pozycjonującym tej sieci, a z jej usług korzysta już ponad połowa państw na całym świecie.

W chwili obecnej Beidou składa się z 35 satelitów. Ostatnia z nich nosi nazwę BeiDou-3GE03 i wzniosła się w kosmos 23 czerwca 2020 roku. Zabrała ją rakieta The Long March 3B, a sam start miał miejsce w Centrum satelitarnym Xichang w prowincji Syczuan.

Obecnie usługa satelitarna jest rozszerzona o testy w lotnictwie cywilnym, gospodarce morskiej, kolejnictwie i innych sektorach o wysokich wymaganiach w zakresie integralności, a naziemny system może zapewnia dynamiczne usługi pozycjonowania w czasie rzeczywistym na poziomie centymetra i statyczne usługi pozycjonowania po zdarzeniu na poziomie milimetra.

Precyzyjne pozycjonowanie jednopunktowe zapewnia obecnie usługi dla użytkowników w rolnictwie precyzyjnym, geodezji i w innych dziedzinach w tym międzynarodowej służbie poszukiwawczo-ratowniczą.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *