Firmy technologiczne badają możliwości budowy zeroemisyjnego Internetu

Chiński przemysł internetowy w ostatnich latach odnotował dynamiczny wzrost. Co za tym idzie, centra danych, serwery i stacje bazowe telefonii komórkowej zużywają energię w coraz szybszym tempie. Według raportu Państwowego Instytutu Badań nad Energią Sieciową szacuje się, że zużycie energii elektrycznej przez same centra danych w 2020 roku przekroczyło 200 miliardów kWh, co stanowi 2,7 procent krajowego zużycia energii elektrycznej.

Do 2030 r. zużycie energii elektrycznej przez centra danych w Chinach przekroczy 400 mld kWh, co będzie stanowić 3,7 proc. całkowitego zużycia energii elektrycznej w kraju – dodano w raporcie.

„Zużycie energii elektrycznej przez przemysł internetowy w Chinach rośnie w tempie około dziesięciu procent rocznie. Podwoi się ono w ciągu siedmiu lub ośmiu lat i stanie się głównym źródłem zużycia energii w przyszłości” – powiedział agencji Xinhua prof. Wang Yuanfeng z Beijing Jiaotong University.

Wang, ekspert w dziedzinie redukcji emisji dwutlenku węgla i zwolennik zielonego rozwoju, powiedział, że przedsiębiorstwa tego sektora powinny działać szybko, aby zbudować bardziej ekologiczną infrastrukturę internetową.

Zielona alternatywa

Chińskie firmy technologiczne rozpoczęły prace nad ekologicznymi rozwiązaniami.

Giganci, tacy jak Huawei i Tencent, starają się zbudować zeroemisyjny przemysł internetowy.

Podczas Mobile World Congress Shanghai 2021, który odbył się w lutym, Huawei zaprezentował swoje rozwiązanie dla sieci zeroemisyjnej, w tym zminimalizowane stacje bazowe, serwerownie, centra danych i szerokie wykorzystanie zielonej energii elektrycznej.

Wiceprezes Huawei i prezes Digital Power Product Line Zhou Taoyuan powiedział, że Huawei może zmniejszyć zużycie energii poprzez zastosowanie wysokowydajnych, o niskim zapotrzebowaniu na energię i wysoce zintegrowanych serwerów oraz zminimalizowanie zajmowania pomieszczeń przez stacje bazowe.

Centra danych mogą korzystać z technologii pośredniego chłodzenia wyparnego, co pozwala zaoszczędzić 17% energii w porównaniu do tradycyjnego chłodzenia wodnego, dodał Zhou.

Starszy wiceprezes Sugon Energy Yao Yong uważa, że udoskonalenie technologii chłodzenia cieczą jest najlepszym sposobem na przełamanie wąskiego gardła efektywności energetycznej centrów danych.

Może to poprawić stabilność, wydajność i żywotność serwerów, a także poprawić gęstość rozmieszczenia serwerów. Centra danych mogą być bardziej przyjazne dla środowiska z mniejszym hałasem i większą ilością przetworzonego ciepła zapasowego.

Współpraca z naturą

Inteligentne projekty fotowoltaiczne Huawei łączą sztuczną inteligencję (AI), chmurę obliczeniową i tradycyjną stację fotowoltaiczną. Poprzez ukierunkowanie paneli słonecznych na aktywne podążanie za światłem słonecznym, inteligentna stacja fotowoltaiczna może wygenerować do 18,7 procent więcej energii elektrycznej niż tradycyjna.

Firma Tencent wybrała do budowy swoich centrów danych regiony z wystarczającą ilością zielonej energii, takie jak Huailai w północnochińskiej prowincji Hebei, która obfituje w energię wiatrową, lub Qingyuan w południowochińskiej prowincji Guangdong, która obfituje w energię wodną.

W Qingyuan, poza zużyciem energii wodnej, centra danych wykorzystały wysokowydajny moduł zasilania oraz technologię free cooling, która wykorzystuje naturalne źródła zimna, aby obniżyć wartość wskaźnika PUE (Power Usage Effectiveness) do 1,25.

PUE jest miarą tego, jak efektywnie komputerowe centrum danych wykorzystuje swoją moc. Im niższy wskaźnik PUE, tym bardziej ekologiczne centrum danych.

W 2019 r. chińskie Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych, Krajowa Administracja Urzędów Rządowych i Krajowa Administracja Energetyczna wspólnie wydały wytyczne promujące zielone centra danych, proponując, aby do 2022 r. wartość PUE nowo wybudowanych dużych centrów danych w kraju wynosiła poniżej 1,4.

Wszystkie te środki są częścią krajowych wysiłków na rzecz ekologicznego i wysokiej jakości rozwoju.

Nawet niewielka poprawa efektywności wykorzystania energii przez infrastrukturę internetową będzie stanowić dużą różnicę po długim okresie użytkowania sprzętu, powiedział Wang Yuanfeng.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *