Rozpoczęcie kluczowego sezonu politycznego w Chinach

4 marca w Pekinie rozpoczęła się sesja Narodowego Komitetu Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin. Tegoroczne obrady odbywają się w uroczystym duchu 100. rocznicy założenia Komunistycznej Partii Chin i początku nowej podróży w kierunku zbudowania nowoczesnych, socjalistycznych Chin. W spotkaniu uczestniczył przywódca Chin Xi Ji Ping i ponad 2 tys. delegatów.

W piątek, 5 marca rozpoczęła się doroczna sesja Narodowego Kongresu Ludowego (NPC), najwyższej władzy ustawodawczej Chin

Podwójne spotkania, znane również jako „dwie sesje”, ustanowią ogólny krajowy program na cały rok i kolejne lata.

Ustawodawcy będą obradować nad planem rozwoju Chin w ciągu najbliższych pięciu do piętnastu lat – projektem zarysu 14. planu pięcioletniego (2021-2025) oraz celami długoterminowymi do roku 2035.

„Tegoroczne dwie sesje służą nie tylko pracy w 2021 r., ale także celom i zadaniom wyznaczonym przez 14. plan pięcioletni. Musimy wypełnić wielką misję naszych czasów” – powiedział Bai Chongen, członek Narodowego Komitetu CPPCC i dziekan Szkoły Ekonomii i Zarządzania na Uniwersytecie Tsinghua.

Projekt 14. planu pięcioletniego będzie w centrum uwagi ze względu na kompleksowe i ukierunkowane środki, które odzwierciedlają nową filozofię rozwoju Chin, powiedział Xin Ming, profesor w Szkole Partyjnej Komitetu Centralnego CPC (Narodowa Akademia Zarządzania).

Wzrost PKB

Zhang Liqun, pracownik naukowy Centrum Badań nad Rozwojem Rady Państwowej podkreślił, że chińska gospodarka jest odporna, ma potencjał i utrzyma trwały wzrost w 2021 roku. Zauważył on jednak, że głównym celem rozwoju gospodarczego nie jest samo dążenie do osiągnięcia wysokiego PKB, ale do podniesienia jakości wzrostu i zapewnienia ludziom dobrobytu.

W 2020 roku PKB Chin wzrósł o 2,3 procent rok do roku, aby osiągnąć 101,6 bilionów juanów (około 15,7 bilionów dolarów amerykańskich).

Obserwatorzy twierdzą, że uwolnienie popytu wewnętrznego jest kluczowe dla napędzania wzrostu Chin, ale ten nowy paradygmat rozwoju nie oznacza, że Chiny wycofają się ze swojego dążenia do otwarcia się na świat.

Samowystarczalność i wielkie otwarcie

Dążenie Chin do samowystarczalności „nigdy nie ma na celu zamknięcia drzwi, ale zbudowanie nowego paradygmatu rozwoju opartego na szerszym i wyższym poziomie”, wyjaśnił Wang Yiming, członek Komitetu Narodowego CPPCC.

W ciągu ostatniego roku Chiny aktywnie współpracowały z innymi krajami i regionami. W listopadzie podpisały umowę o Regionalnym Kompleksowym Partnerstwie Gospodarczym (RCEP), a w grudniu zakończyły negocjacje w sprawie umowy inwestycyjnej z Unią Europejską.

„Gospodarka Chin została głęboko zintegrowana z gospodarką światową. W miarę jak Chiny wchodzą w nowy etap rozwoju, ich więzi z gospodarką światową będą się jeszcze bardziej zacieśniać” – powiedział Ji Zhiye, były szef China Institutes of Contemporary International Relations, który jest również członkiem Komitetu Narodowego CPPCC. Ji powiedział, że międzynarodowe stolice są optymistycznie nastawione do chińskiego rynku dzięki środowisku biznesowemu i odporności gospodarczej kraju.

Pandemia w odwrocie

Powrót dwóch sesji do tradycyjnego marcowego harmonogramu jest odzwierciedleniem sukcesu Chin w skutecznym powstrzymaniu epidemii COVID-19. Taki układ potwierdza, że życie polityczne, gospodarcze i społeczne Chin wraca do normy, co daje światu wiarę w skuteczność walki z wirusem.

Zhang Wenhong, dyrektor Centrum Chorób Zakaźnych w Szpitalu Huashan Uniwersytetu Fudan w Szanghaju wyraził nadzieję, że dzięki doświadczeniu w zwalczaniu epidemii i efektywnym środkom kontroli, Chiny nie będą miały w tym roku poważnego nawrotu COVID-19. Według dyrektora, który jest również szefem szanghajskiego zespołu ekspertów klinicznych ds. wirusa COVID-19, propagowanie szczepień w całym kraju jest głównym celem kolejnego etapu kontroli epidemii. Do końca lutego w całych Chinach podano ponad 52 miliony dawek szczepionki COVID-19.

Dzisiejszy świat znajduje się pomiędzy pandemią stulecia a ogromnymi zmianami, jakich nie widziano przez ostatnie sto lat, co niesie ze sobą wiele zagrożeń i wyzwań dla Chin na ich drodze do przyszłości.

Ogólnokrajowa jedność Chin jest najtrwalszym wsparciem w pokonywaniu wszelkich trudności, a dwie sesje są ważną platformą do połączenia sił kraju, powiedział Luo Jie, deputowany NPC i dyrektor szpitala Taihe w Shiyan, w centralnej chińskiej prowincji Hubei.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *