Chongqing – ASEAN. Współpraca gospodarcza

Władze miasta Chongqing w południowo-zachodnich Chinach przedstawiły niedawno plan na lata 2021 – 2025, określający działania na rzecz pogłębienia współpracy gospodarczej i handlowej z krajami ASEAN.

Zgodnie z założeniami Chongqing planuje do 2025 r. przeznaczyć ponad 20 miliardów dolarów na handel towarami z ASEAN i ponad 15 miliardów dolarów na inwestycje.

Plan zakłada także outsourcing usług z krajów ASEAN o wartości 500 milionów dolarów i zwiększenie liczby przedsiębiorstw finansowanych przez Chongqing w krajach ASEAN do 150.

W 2020 roku wielkość importu i eksportu z krajami ASEAN wyniosła 17,14 miliardów dolarów, co stanowiło 18,1 procent całkowitego importu i eksportu gminy.

Wiele przedsiębiorstw w Chongqing zakorzeniło się w krajach ASEAN. W 2014 roku firma Sokon Group z siedzibą w Chongqing przyjęła Indonezję jako kraj pierwszego wyboru dla zagranicznych inwestycji. Od czasu ukończenia budowy fabryki w Indonezji w 2018 roku, firma stworzyła tam system produktów „3 + 1”, obejmujący trzy modele SUV-ów i jeden model „super cab”.

Według Fang Chaojun, profesora nadzwyczajnego Chongqing Finance and Economics College, wprowadzenie planu działania pomoże Chongqing wykorzystać główne możliwości, jakie stwarza regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze.

Chongqing leży w środkowej części Chin. Jest to jedno z czterech tzw. miast wydzielonych, czyli wielkich ośrodków zurbanizowanych. Miasto zostało wydzielone w 1997 roku. Jego powierzchnia jest porównywalna z powierzchnią Austrii! Miasto powstało w celu „odciążenia” demograficznego Szanghaju.

Dziś Chongqing, nazywany chińskim Detroit czy Chicago nad Jangcy, uznawane jest za jedno z największych miast świata i najszybciej rozwijający się ośrodek miejski.

Według różnych szacunków miasto Chongqing (rozumiane jako aglomerację) zamieszkuje ponad 32 miliony ludzi! Jest to ośrodek gospodarczy, handlowy i kulturalno-naukowy; posiada rozwinięte hutnictwo żelaza, stali, aluminium, przemysł elektromaszynowy, chemiczny, materiałów budowlanych, włókienniczy, obuwniczy i spożywczy. Chongqing to także ważny port lądowy nad Jangcy.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *