Forum Boao dla Azji

18 kwietnia w południowo-chińskiej prowincji Hainan rozpoczęła się coroczna konferencja pt. Boao dla Azji. Podczas inauguracji wydarzenia były prezydent Kostaryki Jose Maria Figueres powiedział, że w obliczu globalnych wyzwań i zagrożeń, takie spotkania mają ogromne znaczenie dla całego świata.

W wywiadzie dla Xinhua Figueres zauważył, że tegoroczne forum ma „szczególne znaczenie”, ponieważ w tym roku obchodzimy 20. rocznicę jego istnienia.

Minione dwie dekady są „świadectwem kreatywnego sposobu, w jaki udało się stawić czoła i przewidzieć wszystkie polityczne i gospodarcze problemy, które przez te lata widzieliśmy w Azji i oczywiście, w Chinach – powiedział były prezydent.

Tegoroczna konferencja „jest szczególnie istotna, ponieważ jest pierwszą, która odbędzie się po utworzeniu największej strefy wolnego handlu na świecie” – powiedział Figueres, odnosząc się do regionalnego kompleksowego partnerstwa gospodarczego.

Dostrzegając, że Chiny są motorem światowej gospodarki, Figueres podkreślił rolę Chin w promowaniu globalnego ożywienia gospodarczego w czasie pandemii.

„Niedawna wiadomość, że wzrost gospodarczy w Chinach w pierwszym kwartale przekroczył 18 procent (rok do roku) pozytywnie zaskoczyła świat” – powiedział Figueres.

Były prezydent wyraził również przekonanie o słuszności i potrzebie o inicjatywy Pasa i Szlaku, która jego zdaniem jest formą pokojowej i trwałej współpracy między krajami w poszukiwaniu większego dobrobytu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *