Wsparcie dla pasa gospodarczego Jangcy

Chińska Komisja Regulacyjna ds. Bankowości i Ubezpieczeń (CBIRC) zintensyfikuje wsparcie dla gospodarczego pasa rzeki Jangcy.

Według CBIRC rozwój pasa gospodarczego rzeki Jangcy jest kluczową strategią, która ma znaczenie dla ogólnego rozwoju całych Chin. Region obejmujący 11 prowincji i gmin położonych wzdłuż rzeki Jangcy w 2020 roku odpowiadał za około 46,6% produktu krajowego brutto (PKB).

CBIRC zdecydowała się wesprzeć rozwój pasa gospodarczego rzeki Jangcy w sześciu aspektach, priorytetowo traktując wsparcie dla rozwiązań ekologicznych i zielonego rozwoju regionu.

Chiński regulator zamierza energicznie inkubować nowe technologie i wspierać innowacje w celu dalszej modernizacji bazy przemysłowej i modernizacji łańcuchów

Oprócz tego, Chiny będą również promować pas gospodarczy Jangcy jako platformę międzynarodowych inwestycji.

Obszar Delty Rzeki Jangcy, zwany Złotym Trójkątem, to najbardziej dynamiczny pod względem ekonomicznym oraz inwestycyjnym obszar w Chinach i jeden z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów na świecie. Zajmuje on powierzchnię 99,6 tyś km2 i liczy około 120 mln mieszkańców, z czego 83 mln zamieszkuje w miastach.

Jangcy to najdłuższa rzeka w Azji i trzecia po Amazonce i Nilu pod względem długości na Ziemi. Na obszarze dorzecza Jangcy mieszka około 40% ludności Chin i zbiera się 75% ogólnokrajowych zbiorów ryżu. Jangcy jest najważniejszym szlakiem chińskiej żeglugi śródlądowej.

Długość, według pomiaru chińskich geografów wynosi 6300 km, choć w różnych źródłach można znaleźć różne wartości – od 5520 do 6300 km. Powierzchnia dorzecza wynosi 1,8 mln km² i zajmuje ok. 1/5 powierzchni Chin.

W dolnym i środkowym biegu rzeki, na Nizinie Jangcy, występują liczne jeziora oraz osuszone rozlewiska i tereny bagniste, stwarzające dobre warunki dla rolnictwa.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *