Zwierzęta domowe w Chinach

Zgodnie z raportem badawczym opublikowanym w środę przez iResearch na temat zwierząt domowych w Chinach, wartość przemysłu zoologicznego, do 2023 roku osiągnie 445,6 miliarda juanów.

W zeszłym roku branża osiągnęła stabilny wzrost, a wielkość rynku zamknęła się na poziomie 300 miliardów juanów. Ten trend, napędzany przez czynniki polityczne, gospodarcze, społeczne i technologiczne, a także większą liczbę potencjalnych właścicieli zwierząt domowych, prawdopodobnie się utrzyma.

Większość zwierząt domowych w Chinach stanowią psy i koty, odpowiednio 70 i 56 procent.

Na rynku karmy dla zwierząt występuje ostra konkurencja, na czele której stoją międzynarodowe marki. Udział dziesięciu najlepszych marek w karmie dla zwierząt JD stanowił 57,8 procent w 2020 roku, a marki międzynarodowe – 42,9 procent.

Pandemia miała niebagatelny wpływ na zainteresowanie Chińczyków zwierzętami domowymi. Podczas przymusowej izolacji zwierzęta domowe były jednym z ważniejszych źródeł wsparcia emocjonalnego. Od dawna bowiem wiadomo, że kontakt ze zwierzętami domowymi redukuje stres, poczucie osamotnienia, zachęcając do większej aktywności społecznej.

Także w Polsce podczas pandemii zwiększyło się zainteresowanie posiadaniem domowego pupila. Pociągnęło to za sobą wzrost cen zwierząt domowych. Psy, koty i inne ulubione zwierzaki Polaków podrożały o blisko jedną trzecią, podczas gdy inflacja w poprzednich latach nie przekraczała nawet 5 proc. Ale są też takie przypadki, gdy ceny skoczyły jeszcze mocniej. Optymizmem może napawać fakt, że zwiększyło się również zainteresowanie adopcją zwierząt, a schroniska odnotowały rekordową ilość odwiedzin.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *