Nowa Zelandia – Chiny. Relacje międzynarodowe

Radca stanu i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi rozmawiał we wtorek z minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaią Mahuta. Podczas wideokonferencji strony wymieniły uwagi na temat wzajemnych relacji międzynarodowych.

Wang zapewnił, że Chiny przywiązują dużą wagę do współpracy z Nową Zelandią i pielęgnują wzajemne zaufanie, jakie zbudowały oba kraje.

Podkreślił, że obie strony powinny dobrze wykorzystać zaktualizowaną umowę o wolnym handlu między Chinami a Nową Zelandią, przyspieszyć rozmowy na temat szczegółowego planu współpracy w sprawie „Inicjatywy Pasa i Szlaku” oraz jego realizacji, a także promować wysokiej jakości rozwój współpracy dwustronnej.

Chiny są gotowe wzmocnić obopólnie korzystną współpracę z Nową Zelandią w duchu wzajemnego szacunku, promować ich rozwój i dobrobyt w regionie oraz budować społeczność ze wspólną przyszłością dla ludzkości – dodał Wang.

Mahuta złożyła gratulacje z okazji 100. rocznicy założenia Komunistycznej Partii Chin i pochwalił osiągnięcia Chin w ograniczaniu ubóstwa, zrównoważonym rozwoju i reakcji na pandemię COVID-19.

W styczniu tego roku Chiny i Nowa Zelandia podpisały porozumienie, które uaktualnia pakt o wolnym handlu i daje eksportowi z kraju Pacyfiku większy dostęp do drugiej co do wielkości gospodarki świata. Przewiduje ono zniesienie lub obniżenie ceł na wiele towarów eksportowanych przez Nową Zelandię, od nabiału po drewno i owoce morza.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *