Zakończyło się 9. Światowe Forum Pokoju

Międzynarodowa kadra wyższych uczeni oraz dyplomaci, podczas zakończonego w niedzielę 9. Światowego Forum Pokoju (WPF), zaapelowali o utrzymanie i praktykowanie multilateralizmu.

W dniach 3-4 lipca na Uniwersytecie Tsinghua w Pekinie odbyło się forum zatytułowane „Międzynarodowa współpraca w zakresie bezpieczeństwa w erze postpandemicznej: podtrzymywanie i praktykowanie multilateralizmu”.

„Dlaczego multilateralizm staje się gorącym tematem dla panelistów, prelegentów i publiczności? To dlatego, że ludzie zdali sobie sprawę, że COVID-19 zerwał wielostronną współpracę” – powiedział Yan Xuetong, sekretarz generalny WPF i dyrektor Institute of Modern International Relacje na Uniwersytecie Tsinghua.

Herman Van Rompuy, były przewodniczący Rady Europejskiej, który uczestniczył w forum za pośrednictwem łącza wideo powiedział, że ład światowy musi opierać się na zaufaniu, którego dziś bardzo brakuje.

„Dopóki zaufanie nie zostanie przywrócone, multilateralizm oparty na zasadach respektowanych przez wszystkich również nie zostanie przywrócony. Musimy nauczyć się żyć z różnicami między krajami” – powiedział.

Surakiart Sathirathai, były wicepremier Tajlandii, powiedział, że wierzy, że konstruktywne zaangażowanie głównych mocarstw z organizacjami regionalnymi może pomóc otworzyć nowe ścieżki współpracy wielostronnej.

„Chiny promowały współpracę wielostronną, taką jak organizowanie wirtualnych konferencji z przywódcami i ministrami ugrupowań regionalnych, aby oferować pomoc medyczną i gospodarczą podczas pandemii” – powiedział.

„Jak widać podczas pandemii COVID-19, organizacje regionalne okazały się ostoją współpracy wielostronnej. Dlatego musimy nadal wspierać otwartą i integracyjną współpracę regionalną we wszystkich dziedzinach” – dodał.

Ban Ki-moon, były sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), ponowił apel do wszystkich narodów o zdwojenie wysiłków na rzecz zacieśnienia współpracy i partnerstwa w szczepieniach. Wezwał także do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju ONZ i przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Multilateralizm w walce ze zmianami klimatycznymi był powtarzany przez uczestników forum.

„Zmiany klimatyczne i degradacja środowiska to kolejny obszar, w którym współpraca międzynarodowa jest pilnie i niezwykle potrzebna” – powiedział Surakiart Sathirathai.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *