Targi Chiny-Państwa Arabskie szansą na wzmocnienie handlu i więzi gospodarczych

Eksperci egipscy postrzegają targi China-Arab States Expo jako wielką szansę i ważną platformę promowania stosunków handlowych i gospodarczych między obiema stronami.

Piąta wystawa Chiny-Państwa Arabskie zakończyła się w niedzielę.

Podczas czterodniowego wydarzenia, które odbywało się w Yinchuan, stolicy północno-zachodniego regionu autonomicznego Ningxia Hui w Chinach, podpisano 277 umów, o łącznej wartości 156,7 miliardów juanów (prawie 24 miliardy dolarów amerykańskich), które obejmowały takie sektory, jak gospodarka cyfrowa, czysta energia, zasoby wodne, nowoczesne rolnictwo, zielona żywność, transgraniczny handel elektroniczny i turystyka Współpraca.

Ponad 1000 chińskich i zagranicznych przedsiębiorstw zarejestrowało się jako wystawcy na wydarzenia offline i wirtualne na targach.

„Wydarzenie jest dużą platformą współpracy między Chinami i państwami arabskimi oraz wzmocnienia wspólnych więzi gospodarczych, które były tak stare jak Jedwabny Szlak” – powiedziała Diaa al-Fiqqy, sekretarz generalna egipsko-chińskiej Izby Handlowej.

Chiny są największym partnerem handlowym krajów arabskich i pomimo rozprzestrzeniania się COVID-19 wymiana handlowa między obiema stronami pozostaje wysoka, powiedział.

Według statystyk chińskiego Ministerstwa Handlu, wolumen handlu chińsko-arabskiego osiągnął w 2020 roku 239,8 miliarda dolarów, podczas gdy roczny eksport Chin do świata arabskiego wzrósł w ubiegłym roku o 2,2 procent do 123,1 miliarda dolarów.

„Takiego tempa współpracy nie można było zwiększyć bez organizowania takich wystaw” – powiedział al-Fiqqy, zauważając chęć chińskiego rządu do zorganizowania targów pomimo pandemii COVID-19.

Waleed Gaballah, profesor jurysdykcji finansowych i ekonomicznych na Uniwersytecie w Kairze powiedział, że „Targi Chiny-Państwa Arabskie odgrywają znaczącą rolę we wzmacnianiu wymiany handlowej i tworzeniu możliwości handlowych, ponieważ skupiają się na przyszłych sektorach, takich jak handel elektroniczny, czysta energia i rozwijanie mechanizmów rolniczych, które mają ogromny wpływ na proces handlowy w nadchodzącym okresie.”

Tegoroczna impreza po raz pierwszy odbyła się zarówno online, jak i offline.

Organizacja wydarzenia zarówno online, jak i offline po raz pierwszy odzwierciedlała chęć Chin do zbudowania silniejszych relacji gospodarczych ze światem arabskim, powiedział Gaballah, dodając, że targi służyły również jako siła napędowa handlu między krajami w związku z reperkusjami COVID-19.

Gaballah, również członek Egipskiego Stowarzyszenia Ekonomii Politycznej podkreślił, że BRI reprezentuje nowy sposób na światowy handel i że targi zwróciły uwagę na rozwiązywanie trudności w handlu.

Tymczasem Mostafa Ibrahim, wiceprzewodniczący Chińsko-Egipskiej Rady Biznesu powiedział, że współpraca między Chinami a krajami arabskimi jest ożywiona, dodając, że chiński rząd jest bardzo zainteresowany dużymi rynkami arabskimi z konsumentami o umiarkowanych dochodach.

Poprzez targi chińskie firmy nie tylko starają się dostarczać swoje najlepsze usługi i produkty arabskim klientom, ale także mogą lepiej zrozumieć siłę nabywczą arabskich kupców.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *