Aleja Sztuki Ceramicznej Taoxichuan

Aleja Sztuki Ceramicznej Taoxichuan, położona w Jingdezhen we wschodnich Chinach w prowincji Jiangxi, pojawiła się w środę na trwającym Piątym Szczycie NEXT (Singapur 2021).

Taoxichuan to odrestaurowane ceramiczne dziedzictwo przemysłowe Chin, którego głównym elementem jest dawna państwowa fabryka porcelany Yuzhou.

Taoxichuan stał się atrakcyjnym miejscem dla młodych twórców. Swoje miejsce znalazło tu ponad 18 000 młodych ludzi, rozpoczynających swoją przygodę z własnym biznesem.

Od momentu otwarcia w 2016 r. Taoxichuan przyciągnął także prawie 200 międzynarodowych rzemieślników i projektantów, którzy prowadzą wykłady, raporty naukowe i wystawy indywidualne w celu promowania wymiany kulturalnej.

W Taoxichuan znajduje się Muzeum Przemysłu Ceramicznego, Galeria Sztuki Ceramic Art Avenue, Akademia Ceramiki Taoxichuan, Yi Creative Space i Centrum Sztuki Taoxichuan.

Aleja zdobyła ponad 80 nagród na poziomie światowym, krajowym i prowincjonalnym, między innymi takich jak nagroda UNESCO Asia-Pacific Heritage Protection Innovation Award 2017.

Goście NEXT (Singapur2021) odbyli wirtualny spacer po galerii, zapoznali się z atrakcjami miejsca i poznali historię chińskiej porcelany.

Jinngdezhen, w którym znajduje się Aleja Sztuki Ceramicznej Taoxichuan jest nazywana stolicą porcelany. Od czasów dynastii Song produkuje się tu najwspanialsze dzieła ceramiczne, m. in. sławną na całym świecie porcelanę zdobioną kobaltem.  Garncarstwo zaczęło się rozwijać w Jingdezhen prawdopodobnie od 557 roku, a rozrosło się w przemysł za dynastii Tang (618-906). Tradycja tego rzemiosła jest pielęgnowana do dziś, a porcelana z Jinngdezhen uchodzi za najcenniejszą na świecie.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *