Miasto ogrodów i jedwabiu

Suzhou jako jedno z głównych miast w delcie rzeki Jangcy, dzięki światowej klasy tradycyjnej kulturze i bogatym zasobom wodnym, a jednocześnie kompletnemu i zróżnicowanemu łańcuchowi przemysłu wytwórczego, jest wyjątkowym miejscem na gospodarczej i turystycznej mapie świata.

Magiczne ogrody

Impulsem do rozwoju miasta była miejscowa produkcja jedwabiu, przynoszącej ogromne zyski i przyciągająca chińskie elity, wśród których zapanowała moda na tworzenie ogrodów. Wiele z nich zachowało się w bardzo dobrym stanie do dziś. Powstawały od XI do XVI wieku, dzięki czemu można dziś zobaczyć, jak zmieniały się ówczesne style.

Ogrody Suzhou to miejsca magiczne, zachwycające swoim urokiem i klasą. Znajdziemy tu naturalne krajobrazy w miniaturze, powszechnie uznawane za arcydzieła gatunku.

Powstające na przełomie wieków przestrzenie odzwierciedlają głębokie metafizyczne znaczenie naturalnego piękna w chińskiej kulturze.

Tradycyjne techniki ogrodowe, które pomogły zachować historyczne uwarunkowania tych zabytków, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ogrody są starannie pielęgnowane przy minimalnej interwencji, aby wspomóc wzrost roślin. Chiński ogród klasyczny odegrał wpływową rolę w projektowaniu krajobrazu na całym świecie. Obecnie w Suzhou istnieje ponad pięćdziesiąt klasycznych ogrodów.

Wenecja Wschodu

Suzhou, położone w delcie rzeki Jangcy, pełne jest urokliwych kanałów i krętych dróg wodnych, w których przeglądają się nadbrzeżne ogrody, i historyczne domy. Wszystko to sprawia, że Suzhou jest nazywane Wenecją Wschodu.

Arteria wąskich kanałów wodnych Suzhou należy do najstarszych i najpiękniejszych na świecie.

Kanał Grande Suzhou, podobnie jak Wielki Mur, jest jednym z najwspanialszych i najbardziej zdumiewających dzieł w Chinach. Długi na około 1776 km. Grand Canal jest najdłuższą sztuczną drogą wodną na świecie. Oficjalnie znany jako Grand Canal Pekin-Hangzhou, a jego trasa biegnie od Pekinu na północy do Hangzhou na południu, łącząc po drodze różne systemy rzeczne.

Początki Canal Grande sięgają 495 r.p.n.e., co oznacza, że ​​ma ponad 2000 lat. Z pięćdziesięcioma ośmioma historycznie znaczącymi miejscami na swojej trasie, cały Canal Grande został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od starożytnych dynastii po dzień dzisiejszy Grand Canal nadal wspiera gospodarkę i przemysł Suzhou.

Gospodarcza perełka Chin

W Suzhou podjęły działalność gospodarczą takie znane firmy jak m.in.: Siemens, L`Oreal i Philips. W mieście działają dwie specjalne strefy ekonomiczne o znaczeniu ogólnokrajowym: Suzhou Industrial Park – SIP – strefa ta rozpoczęła działalność 10 lat temu jako chińsko-singapurskie joint venture z udziałami odpowiednio 65 i 35%.

Suzhou New District – to miejsce produkcji znanych koncernów międzynarodowych Dupont, Motorola, Sony, Siemens i Philips, których indywidualne inwestycje wynoszą ponad 100 mln USD. W Suzhou dominują: przemysł elektroniczny, biofarmaceutyczny, artykułów gospodarstwa domowego, elektromaszynowy i chemiczny. W mieście działa ponad 1 500 firm w branży elektronicznej.

Polskim miastem partnerskim jest Nowy Sącz.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *