Współpraca w zakresie innowacji między Chinami a krajami Europy Środkowo-Wschodniej

Podczas konferencji, zorganizowanej przy trwającym w Pekinie Forum Zhongguancun (ZGC Forum), uczestniczące w spotkaniu kraje zadeklarowały, że Chiny i kraje Europy Środkowo-Wschodniej (CEEC) będą nadal pogłębiać współpracę w zakresie nauki, technologii i innowacji na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Chiński minister nauki i technologii Wang Zhigang powiedział, że współpraca między Chinami i krajami Europy Środkowo-Wschodniej była owocna między innymi w procesie badań i rozwoju szczepionek, wymiany ekspertów i pomocy materialnej w zakresie zapobiegania epidemii.

Wang zauważył, że chińska innowacja naukowa i technologiczna odbywa się w otwartym środowisku, a Chiny są gotowe do współpracy z CEEC, aby kontynuować wymianę naukową i technologiczną w odpowiedzi na COVID-19.

Między krajami prowadzona jest efektywna współpraca w zakresie badań naukowych. Laszlo Palkovics, węgierski minister ds. innowacji i technologii powiedział, że ponad 100 węgiersko-chińskich projektów naukowych otrzymało grant, który umożliwił węgierskim i chińskim naukowcom skuteczną współpracę nad projektami obejmującymi nauki przyrodnicze, rolnictwo, żywność oraz technologie środowiskowe i energetyczne.

Ambasador Republiki Czeskiej w Chinach Vladimir Tomsik powiedział, że Czeska Akademia Nauk podpisała umowy z Chińską Akademią Nauk, Chińską Akademią Nauk Społecznych i Narodową Fundacją Nauk Przyrodniczych Chin, które umożliwiają wzajemną mobilność naukowców.

Wielu uczestników zwróciło uwagę na znaczenie współpracy w radzeniu sobie z COVID-19 i wyraziło chęć połączenia sił.

„Uznając znaczenie międzynarodowej współpracy naukowej i technologicznej na etapie odbudowy po COVID-19, Bułgaria jest gotowa i chętna do bycia aktywnym członkiem w inicjatywie Chiny-Kraje Europy Środkowej i Wschodniej” – powiedział Nikołaj Denkow, minister oświaty i nauki Bułgarii.

„Dzisiaj musimy uznać ważną rolę nauki w reagowaniu na pandemię, ożywieniu gospodarczym i ogólnie w świecie po COVID-19” – powiedziała minister spraw obywatelskich Bośni i Hercegowiny Ankica Gudeljevic. „Jesteśmy zaangażowani we współpracę w zakresie badań i rozwoju nauki i technologii, mając na celu sprostanie naszym wspólnym wyzwaniom i promowanie zrównoważonego rozwoju gospodarczego”.

Forum ZGC 2021 odbywa się w dniach 24-28 września w Pekinie. Motywem przewodnim jest „inteligencja, zdrowie i neutralność węglowa”. Podczas forum odbędzie się ponad 60 wydarzeń, w tym spotkania, wystawy i publikacje osiągnięć naukowych.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *