Xinjiang odnotowuje wzrost handlu z UE

Od początku stycznia do końca listopada b.r. region autonomiczny Xinjiang Uygur w północno-zachodnich Chinach odnotował obroty o wartości około 261,8 miliarda juanów (około 41 miliardów dolarów amerykańskich) w handlu z krajami Unii Europejskiej, co stanowi wzrost o 30 procent rok do roku.

Według Urzędu Celnego Urumqi, eksport Xinjiangu do UE osiągnął 197,9 mld juanów, co oznacza wzrost o 27,7 proc. rok do roku w okresie styczeń-listopad, podczas gdy import wzrósł o 37,6 proc., osiągając 63,9 mld juanów.

Sun Tao, zastępca dyrektora departamentu statystyk i analiz urzędu celnego, przypisał to ożywieniu usług pociągów towarowych Chiny-Europa przez porty w Xinjiangu, wzrostowi handlu produktami mechanicznymi i elektrycznymi oraz wzrostowi eksportu czystej energii.

W ciągu pierwszych 11 miesięcy porty lądowe Xinjiangu odnotowały łącznie 11156 przewozów pociągami towarowymi Chiny-Europa, co oznacza wzrost o 26,8 procent rok do roku. Całkowity wolumen przewozów osiągnął 1,1 mln ton, czyli o 30,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znaczący wzrost wymiany handlowej odnotowano przede wszystkim z Niemcami, Polską, Holandią, Francją i Węgrami.

W tym okresie porty Xinjiangu wyeksportowały do ​​UE produkty o wartości 158 miliardów juanów, co stanowi wzrost o 32,9 procent rok do roku i daje 79,9 procent całego eksportu. Porty Xinjiang odnotowały również 29,2 proc. wzrost importu produktów mechanicznych i elektrycznych z UE, co stanowi 65,5% całkowitego importu.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *