Chiny pogłębiają współpracę w zakresie rozwoju gospodarczego i handlu w ramach BRI

W 2021 r. współpraca gospodarcza i handlowa między Chinami a krajami wzdłuż Pasa i Szlaku (BRI) została dodatkowo wzmocniona, a obroty handlowe sięgnęły 11,6 bln juanów. Jest to rekordowy wynik w ciągu ostatnich ośmiu lat, przy wzroście o 23,6 proc. rok do roku i stanowi 29,7 proc. całkowitego handlu zagranicznego Chin.

Szybko rozwinęły się nowe formy handlu zagranicznego, takie jak transgraniczny handel elektroniczny, zbudowano również wiele magazynów za granicą.

W ubiegłym roku oficjalnie uruchomiono pierwszą zagraniczną inteligentną platformę logistyczną, która łączy podaż i popyt w zagranicznych magazynach. Uruchomiono łącznie 15 000 pociągów towarowych Chiny-Europa, przewożących 1,46 mln TEU, co oznacza wzrost odpowiednio o 22% i 29% rok do roku. Przyspieszono budowę nowego korytarza lądowo-morskiego, a Chiny i Singapur podpisały plan współpracy i wspólnie zorganizowały Forum Współpracy CCI-International Land Sea Trade Corridor (CCI-ILSTC).

W 2021 r. bezpośrednie inwestycje Chin w krajach położonych wzdłuż szlaku Pasa i Szlaku wyniosły 138,45 mld juanów, co oznacza wzrost o 7,9 proc. rok do roku i stanowi 14,8 proc. wszystkich chińskich inwestycji wychodzących. Po raz pierwszy bezpośrednie inwestycje z krajów Pasa i Szlaku w Chinach przekroczyły w ciągu jednego roku 10 miliardów dolarów.

Inicjatywa Pasa i Szlaku ma kluczowe znaczenie dla globalnego handlu. Jest to plan infrastruktury opracowany w Chinach i wdrożony w ponad 100 krajach, głównie  w gospodarkach wschodzących. Od czasu uruchomienia inicjatywy w 2013 r. Chiny zainwestowały bezpośrednio ponad 80 miliardów dolarów, a inwestycje te rosły średnio w tempie 7,2% rocznie. To sprawia, że BRI jest największą na świecie inicjatywą finansowania rozwoju.


Give a Like for My Favorite China's Brands

BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.