Afganistan. Dramat przesiedlonych

Sroga zima i pandemia COVID-19 to wyjątkowo trudny czas dla przesiedlonych Afgańczyków. Z powodu konfliktu po wycofaniu z Afganistanu sił NATO, przesiedlono około 3,5 miliona mieszkańców, z czego 80 procent to kobiety i dzieci uzależnione od ratującej życie pomocy humanitarnej, powiedziała Indrika Ratwatte, dyrektor ds. Azji oraz Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) z siedzibą w Bangkoku.

Śmiertelnym zagrożeniem jest sroga zima, nawet gdy śnieg zacznie topnieć, temperatura w niektórych obszarach może spaść do minus 20-25 stopni Celsjusza.

Dlatego zasoby dostarczone przez Chiny do Afganistanu są ogromnie ważną pomocą.

Według danych UNHCR Chiny były jednym z darczyńców sektora publicznego, który w 2021 roku wniósł co najmniej 20 procent więcej niż w 2020 r. Wkład tego kraju wzrósł z 1,77 mln USD w 2020 r. do 5,33 mln USD w 2021 r.

Ratwatte zwrócił również uwagę, że wkład Chin w poprawę sytuacji w Afganistanie wykracza poza zapewnienie środków medycznych i humanitarnych. „Bardzo doceniamy to, co zrobiły Chiny, nie tylko pod względem zasobów, ale także próby zaangażowania się na szczeblu politycznym w Afganistanie w celu znalezienia rozwiązań” – powiedział.

Sytuacja humanitarna w Afganistanie

Według ONZ w 2022 r. 97% afgańskiego społeczeństwa znajdzie się w skrajnym ubóstwie, a ponad połowa obywateli (24,4 mln osób) jest zagrożona głodem i pilnie potrzebuje pomocy. Dlatego 11 stycznia br. ONZ zaapelowała o pomoc humanitarną dla Afganistanu (o doraźnym charakterze, w przeciwieństwie do długofalowej pomocy rozwojowej) w wysokości 4,4 mld dol. w 2022 r. – największą kiedykolwiek przeznaczoną dla pojedynczego państwa. Oznacza to ogromny wzrost w stosunku do 2021 r., gdy potrzeby humanitarne określono na 860 mln dol.

Potrzeby humanitarne rosną, mimo że sytuacja bezpieczeństwa w kraju poprawiła się po szybkim przejęciu władzy przez talibów w sierpniu 2021 r. i zakończeniu większości działań zbrojnych. Jednak zamiast korzyści wynikających z pokoju, kraj zaczął pogrążać się w jeszcze większym kryzysie. ONZ szacuje, że jeśli nie zostaną teraz podjęte działania pomocowe, w 2023 r. Afganistan może potrzebować nawet 10 mld dol. wsparcia.


Give a Like for My Favorite China's Brands

BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.