Kambodża i Chiny podpisują umowę dotyczącą promocji handlu

Ministerstwo Handlu Kambodży poinformowało, że Kambodża i region autonomiczny Guangxi Zhuang w południowych Chinach podpisały protokół ustaleń w sprawie promocji handlu, mający na celu zwiększenie obrotów dwustronnych.

Umowa została podpisana w czwartek za pośrednictwem połączenia wideo, między dyrekcją generalną ds. promocji handlu Ministerstwa Handlu a Departamentem Handlu Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang, w obecności ministra handlu Kambodży Pana Sorasaka i Lan Tianli, przewodniczącego Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang.

Podczas wydarzenia kambodżańska firma Hang Harvest Agriculture podpisała również umowę na dostawę 400 000 ton chipsów z tapioki dla Guangxi Rural Investment Group Agricultural Products Business Service.

Minister Sorasak zachęcał chińskich przedsiębiorstw do kupowania większej ilości ryżu, kukurydzy, mango, bananów i innych potencjalnych produktów rolnych z Kambodży.

„Strefa Wolnego Handlu ASEAN-Chiny, Regionalne Kompleksowe Partnerstwo Gospodarcze oraz Umowa o Wolnym Handlu Kambodża-Chiny utorowały drogę do promowania współpracy gospodarczej i handlowej między Kambodżą a Chinami” – powiedział.

Według ministra obroty handlowe między Kambodżą a Chinami sięgnęły w 2021 r. prawie 11,2 mld dolarów, co stanowi wzrost o 38 proc. w porównaniu do 2020 r.

Przewodniczący Regionu Autonomicznego Guangxi Zhuang Lan powiedział, że Chiny są gotowe w ciągu najbliższych pięciu lat importować więcej wysokiej jakości produktów z krajów ASEAN, w tym produktów rolnych o wartości do 150 miliardów dolarów.

Dodał, że protokół ustaleń i kontrakt eksportowy na chipsy z tapioki są pragmatyczną współpracą i stanowią świadectwo zaangażowania Chin w zwiększenie obrotów handlowych z Kambodżą.

Według Lan, dwustronna wymiana handlowa między Regionem Autonomicznym Guangxi Zhuang i Kambodżą osiągnęła w zeszłym roku 1,05 miliarda juanów (166 milionów dolarów), co oznacza wzrost o 63,8 procent rok do roku.

Obecnie w kambodżańskim sektorze niefinansowym inwestuje 71 przedsiębiorstw z Guangxi Zhuang.


BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *