Rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych Meksyku i Chin

Meksyk i Chiny osiągnęły znaczące korzyści dzięki współpracy w handlu i innych dziedzinach od czasu nawiązania stosunków dyplomatycznych 50 lat temu, powiedziała meksykańska minister gospodarki Tatiana Clouthier.

„Chiny są drugim co do wielkości partnerem handlowym Meksyku. Prowadzimy instytucjonalny dialog gospodarczy, który został rozwinięty przez sektory prywatne obu krajów”, powiedziała minister zauważając, że Meksyk ma żywą chińską społeczność.

Meksyk stał się drugim co do wielkości partnerem handlowym Chin w Ameryce Łacińskiej. W 2021 r. wielkość dwustronnej wymiany handlowej między Chinami a Meksykiem osiągnęła 86,6 mld USD, co oznacza wzrost o 41,9 proc. rok do roku, osiągając nowy rekord, według chińskiego Ministerstwa Handlu.

Patrząc w przyszłość, Meksyk i Chiny mogą jeszcze bardziej zacieśnić stosunki dwustronne poprzez współpracę typu „win-win”, podkreślając potencjał Chin w sektorach technologii i handlu elektronicznego.

„Myślę, że pandemia pokazała nam potrzebę poczynienia postępów w korzystaniu z e-commerce” – powiedziała minister. „Handel elektroniczny jest bardzo korzystny dla każdego kraju i pomaga ludziom, którzy normalnie nie byliby w stanie eksportować ani handlować”.

Tymczasem Chiny mogą lepiej wykorzystać uprzywilejowaną lokalizację Meksyku, aby pobudzić handel w regionie, biorąc pod uwagę, że Meksyk łączy kraje Ameryki Środkowej i Południowej ze Stanami Zjednoczonymi i Kanadą w Ameryce Północnej, powiedział Clouthier.

Stosunki dyplomatyczne chińsko-meksykańskie zostały nawiązane 14 lutego 1972 r., a w 2013 r. zostały przekształcone w kompleksowe partnerstwo strategiczne.


Give a Like for My Favorite China's Brands

BRInfo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.